CTO
Nyní se pojďme zamyslet nad tím co se stane s vašimi daty, když vypoví službu fyzické servery. Ptáte se na tuto otázku při výběru svého poskytovatele? Využívá princip triplikace dat?
Na jedné straně už jsme se bavili o zabezpečení na různých úrovních, interních procesech a osobním přístupu. Koneckonců článek o bezpečnosti si sami můžete přečíst zde.
Je tu ale jeden aspekt, který souvisí se záplatováním systému. Žádný systém, software, program ani aplikace nejsou dokonalé a vývojové týmy neustále pracují na tom, aby hledaly chyby a vydávaly opravy. A vy se k těmto opravám můžete dostat pouze za předpokladu, že budete udržovat na všech systémech nejaktuálnější verzi.
To se dělá jednoduše interně, protože od toho přece máte techniky. Ti se vám postarají o aktualizace operačních systémů na osobních počítačích, aktualizují interní systémy a také další systémy, které zajišťují chod vašeho IT. Ale co cloud, na kterém běžíte?
Ta odpovědnost leží na bedrech vašeho cloudového poskytovatele. Máte ověřeno, že vám poskytuje infrastrukturu na těch nejaktuálnějších verzích? Nejde tady jen o možnost dostat se k těm nejnovějším funkcionalitám, ale zajistit základní bezpečnost.
Nejaktuálnější verze a zároveň i technologické přístupy umožní vašim technikům pracovat s technologiemi, které jsou uzpůsobené jejich potřebám. Cloudová prostředí se neustále vyvíjí a dle konkrétních potřeb vaší firmy je možné najít takového dodavatele, který vám dodá IT na míru.
To neznamená, že vše bude hotové a vy techniky nepotřebujete, cloud na míru v tomto případě znamená, že bude fungovat způsobem, který vaší firmě nejvíce vyhovuje.
Nebudeme zabíhat do velkých detailů, protože jednak bychom ten článek hodně protáhli, ale zároveň by vám to ani moc neřeklo. Ale vezměte si, že po přechodu do cloudu z fyzické infrastruktury jste svým technikům umožnili větší efektivitu.
Už nemusí nikde běhat a tahat se s fyzickými komponentami a zařízeními. Nemusí být zahrabaní v kilometrech kabelů. Svůj čas díky cloudu využívají mnohem lépe. A v podobném duchu jde cloudový postup dál. Objevují se nové platformy a systémy, které mají zjednodušit správu IT. Je dobré se poskytovatele cloudu zeptat, jak je na tom v tomto ohledu.
Takové ty detaily principu zálohování si schováme na jindy. Tou reálnou otázkou je, jak dobře jsou vaše data pojištěna před výpadky hardwaru. Kolikrát je replikovaný? Jednou, dvakrát? Věděli jste, že v dnešní době se využívá princip triplikace?
Je to přístup k záloze fyzických komponent, kdy se prakticky nemůže stát, že by se při jakémkoli výpadku data ztratila kvůli chybě poskytovatele. Jak je na tom váš poskytovatel, triplikuje?
S touto otázkou samozřejmě souvisí i stav a kvalita fyzických technologií, na kterých daný cloud běží. Někdy máme tendenci zapomínat na to, že cloud není nějakým imaginárním zázrakem, ale že je to princip poskytování IT, který běží na fyzických serverech, ideálně v nějakém dobrém datovém centru.
Není od věci si “proklepnout”, jak datové centrum, ze kterého vám je cloud poskytován, funguje a běží. Že to datové centrum nejde určit? Tím se dostáváme k dalšímu bodu.
Dostáváme se k velmi závažné otázce bezpečnosti dat. Už jsme si něco řekli o replikaci, ale teď se bavíme o bezpečnosti uložení. Většina velkých globálních poskytovatelů vám na otázku, kde jsou vaše data uložena, nedokáže přesně odpovědět.
Ne, že by nechtěli, ale systém jejich cloudu je udělán tak, aby byl v každou chvíli co nejlépe vybalancovaný. To znamená, že data se podle situace různě přesouvají mezi jednotlivými datovými centry v rámci geografické oblasti, kterou jste si zvolili.
Je tedy dobrá doba na to, zamyslet se, jestli chcete, aby se z vašich dat stavali cestovatelé podle toho, jak se poskytovateli zachce.
Svého poskytovatele se můžete zeptat, zda můžete vidět datové centrum, ze kterého je cloud provozován. Možná vás překvapí, že váš poskytovatel není ve skutečnosti provozovatelem. Cloud pouze přeprodává, ale nestará se o něj.
Jestliže si cloud vezmete od jeho provozovatele, který je místní, máte větší šanci, že bude moc dobře vědět, jak jeho cloud funguje. Může vám tedy pomoct s vaší infrastrukturou, poradit nejlepší postup nebo doporučit, co by třeba bylo potřeba změnit, aby IT fungovalo lépe. Váš cloudový poskytovatel by měl být váš spojenec a za každých okolností by vám měl pomáhat řešit vaše IT problémy.
To, že se ten poskytovatel stará o to, aby vše běželo na dobrém fyzickém zázemí, aktualizuje vše na nejnovější verze a zajišťuje implementaci technologických přístupů, tak pro vás může být dobrým ukazatelem, že se o vás chce postarat. Nebojte se ptát na oblasti, o kterých byl tento článek. Jako uživatel máte na odpovědi právo a alespoň budete vědět, na čem jste.
Využijte kvalifikací a znalostí vašich techniků a podívejte se na zoubek vašemu cloudu. Zjistěte, v jakém datovém centru je cloud poskytován a kde jsou tedy uložena vaše data.
Nebojte se vyžádat si aktuální systémové verze, vaši technici vám řeknou, zda je všechno nejaktuálnější.
Pokud by vás více zajímalo, jak můžete zanalyzovat své IT a zjistit, jak na tom ve skutečnosti je, domluvte si konzultaci, rád se s vámi potkám.