Jde zmigrovat do cloudu na základě doporučení AI - část první
S nástroji umělé inteligence jakoby se roztrhl pytel. Na co se ale dost často zapomíná, to je ověřování informací a dat, které z ní vypadávají ven. Ačkoli na to poskytovatelé takového softwaru upozorňují.
Udělali jsme tedy malý technický testík. Migrace je totiž oblast, na kterou se nedá úplně napasovat nějaká pěkně připravená univerzální šablona. I přes to jsme se na 10 best practices pro cloudovou migraci zeptali ChatGPT. Jak dopadla? Podívejte se sami.
Vytvořte jasnou strategii a roadmapu
🤖 Na základě hloubkové analýzy současného IT prostředí, workloadů a závislostí vytvořit jasnou migrační strategii, která se shoduje s obchodními cíli. Tato strategie by měla být rozpracovaná do roadmapy, která bude obsahovat fáze, časovou osu a potřebné zdroje.
🧑💻 Co k tomu dodat? Bod je to klíčový, ale je také nutné uvědomit si, že ne každá firma má možnost držet si specialisty na různé druhy infrastruktury. V tomto případě je tedy ještě nutné promyslet, zda můžete tuto analýzu a roadmapu udělat svépomocí tak, abyste skutečně zhodnotili všechny možnosti a vybrali tu správnou architekturu.
Zpracujte hloubkovou analýzu nákladů a výnosů
🤖 Tato analýza by měla zahrnovat finanční dopad cloudové migrace. Zohlednit byste měli prvotní náklady i dlouhodobé úspory. Nezapomeňte zahrnout jak CAPEX, tak i OPEX. Jinak nebude rozpočet přesný.
🧑💻 Tohle je tedy dost mimo technickou úroveň, je to zodpovědnost vedení. Ale když se na to podívám ze zkušeností některých našich zákazníků, je to právě tenhle bod, který se stal velkým kamenem úrazu. Někteří poskytovatelé totiž na první dobrou ukážou jen část nákladů, které ve skutečnosti budete platit.
A ty skryté částky nejsou zanedbatelné, proto od těchto poskytovatelů utekli. Můžete tedy své nadřízené varovat před praktikami, které někteří poskytovatelé cloudu využívají.
Specifikujte priority workloadů
🤖 Identifikujte aplikace a workloady, které by měly dostat prioritu pro přechod do cloudu. Faktory, které tyto priority ovlivní, jsou složitost, míra kritičnosti pro provoz nebo přínosy provozu v cloudu (například škálovatelnost a odolnost).
🧑💻 Už se nějakou dobu nepohybujeme v éře uniformního homogenního IT prostředí. Spíše se nyní bavíme o potřebách jednotlivých aktivit – například softwaru – a ty mají každý nějakou roli v provozu firmy. Některé jsou ale důležitější než jiné. Z toho důvodu je potřeba identifikovat priority a také, zda zůstane vaše IT prostředí jednolité.
Vyberte správného cloudového poskytovatele a služby
🤖 Vyberte cloudového poskytovatele, který pokrývá vaše potřeby s ohledem na výkon, právní soulad a náklady. Poskytovatele byste měli porovnat podle geografického dosahu, služeb a SLA.
🧑💻 Tohle bývá jedno z nejproblematičtějších rozhodnutí. Jako technici máme málo času na rozhodování a to bývá důvodem, proč se pod tlakem shora firma rozhodně pro výběr nesprávného poskytovatele. Jenže podcenění této aktivity může vést k tomu, že vaši firmu bude čekat další migrace do jiného prostředí, protože to prostě nedáte.
Zajistěte zabezpečení a právní soulad
🤖 Během migrace zajistěte robustní zabezpečení a politiku právního souladu. Zapojte šifrování, přístupovou kontrolu a audity politik. Dejte je do souladu s průmyslovými standardy (GDPR, HIPPA, …).
🧑💻 Opět z netechnického soudku, ale související s nastavením našeho prostředí. Evropská Unie v posledních letech vydala několik nařízení, která upravují, jakým způsobem mají fungovat digitální služby, jaké mají zodpovědnosti jejich poskytovatelé a jaká mají práva jejich uživatelé. To ovlivňuje způsob, jakým je nastavena architektura.
Poločasové zhodnocení
Jsme nyní v půlce a můžeme říct, že zatím si Chat GPT vede velmi dobře. Uvidíme v příštím článku, jestli to bude platit i pro zbylých 5 best practices.