Umění IT úspor aneb manažer zůstane šťastný a vy si ponecháte svoje „hračky“
Nedávno jsem narazil na vtipné video, kde nějaký velmi zkušený člověk odřezával z různých druhů ovoce a zeleniny průsvitné tenoučké plátky a u toho byl nápis – marketingový rozpočet. Zasmál jsem se tomu, ale není to náhodou u IT podobně?
Nemyslím velikostí rozpočtu, ale přístupem, který dost často ve firmách sklouzává k tomu, že se vyhazuje za IT infrastrukturu, ale šetří se na vybavení techniků a těch našich „hračkách“.
Jenže ono to nejsou nějaké zbytečné gadgety a vychytávky, ale je to vybavení navíc, která nám technikům pomáhá posunout se dopředu. A když se posouváme my, posouvá se s námi i celá firma.
Sun-c‘ radil, jak válčit doslova, ale jako ajťáci potřebujeme bojovat jinak. Jaká umění potřebujeme znát?
- Vysvětlovat
- Zdůvodnit
- Hledat
- Využívat
💡 Umění vysvětlovat
Běžní uživatelé se dnes musí smířit s tím, že musí rozumět IT víc než kdy dřív. My ajťáci se zase musíme smířit s tím, že musíme lépe chápat manažery, pro které už je bez vysvětlení skutečně skoro nadlidský výkon orientovat se v IT.
Já tu funkčnost vidím a vím, proč nějaký systém chci ve firmě používat. Jenže manažer ten vhled prostě nemá. On potřebuje funkčnost přeložit do přínosů. Takže já jako ajťák, když budu mít tento překlad připravený, ušetřím spoustu času.
- Proč děláme věci takhle?
- Proč potřebujeme vybavení, které „není“ efektivně využité?
Když se naučíme poukazovat na dlouhodobé přínosy, manažer zůstane šťastný a všichni víme, co to znamená.
🎯 Umění zdůvodnit
- Proč to teď děláme takhle, když to jde levněji?
I když spousta firem dneska rezignovala na snižování rozpočtů na IT infrastrukturu, tak u interního vybavení to vypadá jinak. Neberte to jako útok na vaši kompetenci nebo odbornost, manažeři nemají za úkol znát technickou stránku věci. To je naše práce, a proto to vyžaduje naše úsilí pro vysvětlení.
Kdo by nechtěl ušetřit? Ale samozřejmě ne na sobě. Takže projdeme důvody, proč takové rozhodnutí, proč to nejde levněji. A pokud to jde levněji, tak taky ale ukázat, za jakých podmínek. Dost často se to potom prodraží.
🔍 Umění hledat
To je blízké asi nám všem. Přední místa na Googlu už dávno patří sponzorovaným stránkám, takže hledání nějakého produktu, služby či řešení zabírá mnohem více času. Můžeme kliknout na první výsledek, ale pravděpodobně to nebude přesně to, co potřebujeme.
To třeba my moc dobře známe z našeho odvětví. Hledáte cloudovou infrastrukturu a spokojíte se s dražší globální variantou, než s lepším a levnějším řešením v ČR, protože budget je budget a na ten Google hraje.
💪 Umění využívat
Samozřejmě, že ne lidi. Ale tady jde o čas. Jako ajťáci jsme pořád v jednom kole a i kdybychom chtěli mít dostatek prostoru na něco nového, stejně skončíme u toho, že se snažíme schrastit poslední zbytky minut, protože je vždycky něco, co má prioritu.
Ale investice času do vyzkoušení prostředí prostě stojí za to. Už jenom to, že vám firma nabídne trial a ne osekané demo vám může napovědět, zda u takové firmy postavíte svou infrastrukturu.
Jako ajťáci jsme konzervy, ale nestojí trocha času na nalezení lepšího řešení?
Shrnutí
Těch umění, co potřebujeme jako ajťáci zvládat, je hodně, ale je pravda, že nejsme jediní. Netechnické části našich firem zase mají svá umění, která musí ovládnout. A pak budou všichni šťastní…