Kam nás vede cloudová budoucnost?
Obsah
Říká se, že změna je život, ale asi si lidé v době, kdy toto pořekadlo vzniklo, nedokázali ani představit, jak rychlé ty změny budou.
Ohlédněte se jen několik let zpátky, kdy jsme museli být na WiFi připojení, abychom se mohli spojit se světem a vrcholem našeho společenského života byli kýčovité profily na MySpace a pak nově vznikajícím Facebooku.
Na první pohled to vypadá, že pokrok a změny v našich životech souvisí se spoustou změn, ale když se nad tím zamyslíme, tak díky cloudovým technologiím jsme se vůbec do těchto končin mohli posunout. Co nám ale tato naše historie říká o tom, jak budou cloud ovlivňovat naši budoucnost? A jak tato budoucnost bude vypadat?
Jak jsme byli zvyklí ještě před nějakou dobou fungovat
Není to tak dávno, co firmy měly své vlastní IT pěkně pod střechou a na svém vlastním serveru provozovaly všechno potřebné aplikace. Ajťáci se tehdy ještě docela při své práci naběhali a nikdo neřešil centralizované zákony o zabezpečení. Viry a hacky totiž byly výsadou kutilů a teenagerů.
Cloud byl tehdy hudbou budoucnosti a pouze naprosto hi-tech firmy si k němu přičichly. Je ale dost zvláštní si uvědomit, že to není historie vzdálená desítky let. Je to obraz tohoto milénia.
Jak naše fungování změnil Covid
Práce z domova a fungování ve firmách čistě na cloudové úrovni bylo do té doby vcelku neslýchané. Pandemie covidu nás ale celosvětově donutila přesunout náš život skoro celý do virtuálního světa.
A jak jsme byli za cloud v té době vděční. Cloudové aplikace převzali fungování ve firmách na svá bedra a díky tomu se nemusel ve spoustě firem zastavit život.
Online schůzky se staly novým standardem a nebýt ajťáků, ekonomická katastrofa by v té době nabyla rozměrů, které si ani nedovedeme představit. Jenže některé tyto ajťáky stála změna práci, přesně z těch důvodů, které jsme si uvedli. Už nebylo ve firmách „železo“.
Jak fungujeme nyní
Práce na dálku se stala celkem běžnou praxí a to se odrazilo v popisu práce i způsobu, jakým zaměstnanci ve firmě fungují. Spousta firemního IT se přesunula do cloudových služeb. To ale vedlo k tomu, že firmy se dostaly do pasti neefektivního IT.
Na jedné straně tedy šetříme za náklady, protože necháváme zaměstnance pracovat z domova a řešit obchodní jednání online, na druhou stranu se někteří dostali do velmi prekérní situace, protože cloud „žere“ jak zjednaný.
Kam se naše fungování posouvá
A právě toto téma je paradoxem cloudové otázky. Protože se firmy nachytaly na nevýhodné cloudové služby, objevila se vlna stejně rychlého úprku, jako byla první adopce tohoto typu služeb.
Pravděpodobně už se nevrátíme k tomu pracovnímu způsobu, který se vyznačoval plně osobním kontaktem. A tady se asi shodneme, že to není úplně posun k horšímu.
Ale v oblasti adopce cloud a přesunu ještě více ke cloudovým službám to spíše vypadá, že někdo od veřejného cloudu plně upustí, jiní si raději zvolí jinou cestu této technologie – lokální cloud, privátní nebo hybridní cloud.
Jak je vidět, pro některé firmy je směr cloudové budoucnosti od cloudu. Pro jiné je to zase naopak plnou parou vpřed. Všechny tyto aspekty ale nasvědčují tomu, že se společnosti stále více budou muset zaměřovat na správný výběr a průběžnou optimalizaci. Jinak to bude, jako by se za covidu mermomocí držely názoru, že videokonference nejsou potřeba.