Rychlokurz OpenStack názvosloví
Proč je to nutné, ptáte se?
Je pravda, že ve firmách typ prostředí úplně často neměníme, ale i tak se to stane – globální poskytovatelé mají neúnosné ceny, poskytovatelé mění cenový model, jako například v případě VMwaru, prostě se stane, že změna je nevyhnutelná.
Jenže přechod od jednoho poskytovatele k druhému nemusí být jednoduchý, přechod z jedné platformy na druhou ukrývá některé nástrahy. Jednou z nich je odlišná filozofie, se kterou jsou jednotlivé platformy psané. Z toho plyne, že různá prostředí mají různý slovníček, ačkoli se třeba jedná o stejnou věc. Znáte to – Big Mac, Whopper, ale stejně je to obojí hamburger.
Virtualizační platformy, tedy alespoň ty nejrozšířenější, jsou 4. Pokud se tedy stane, že budete měnit směr a budete se přesouvat na OpenStack, tady je mini slovníček, jak se co nejrychleji v prostředí zorientovat.
1️⃣ Co je odlišné, ale s čím se učit nemusíte?
OpenStack je robustní virtualizací, ale i přes to je nasazení VM jednoduchou záležitostí. Platforma je vybavena wizardem,, který ulehčuje práci se zdroji a imagemi, takže spouštění serverů je skutečně hračka.
Navíc nespornou výhodou je skvělé zapojení automatizace do všech aktivit, které už nám nemusí otravovat život.
2️⃣ Co je odlišné a je potřeba se naučit?
Podíváme se na názvosloví a také trochu té filozofie, protože holt té se pro úspěšné nasazení serverů nevyhneme. Nejprve ale ta terminologie.
- Instance – to je název pro jednotlivé virtuální stroje. Můžeme tedy říct, že se to rovná VM. OpenStack při nasazení virtuálních mašin dává volnost pro jejich velikost – záleží na celkovém poolu zdrojů, který je platformě přidělen, ale také na imagích, které jsou dostupné. Jejich řady je ale možné rozšířit, tedy plně přizpůsobit potřebám.
- Security Group – tento termín je používán pro firewall.
- Volume – tady si možná i troufnete hádat, že se jedná o disk. Pokud máte prostředí OpenStacku v češtině, setkáte se také s názvem svazek, ale radím vám, abyste si pro své vlastní pohodlí a klid nervů ponechali OpenStack v angličtině.
- Key Pair – je to klíčové, je to SSH klíč.
- Floating IP – to už je asi jasnější, protože IP napovídá, že se jedná o veřejnou IP adresu.
A nyní ještě trocha té filozofie. Jednou ze základních věcí, které ještě ke slovníčku potřebujete vědět, je ta, že abyste si spustili instanci, musíte mít nejprve nastavenou síť.
Můžete sice začít proces vytvoření instance, ale platforma na vás stejně ve svůj čas začne křičet, že nemáte nastavenou síť. Takže pokud nechcete skákat sem tam, nejprve skočte nastavit síť.
📖 Slovníček ukončen
Slíbil jsem rychlokurz a také takový byl, tedy spíše krátkokurz, ale to se taky počítá. Stejně nejdůležitější je ale postoj, se kterým k nové platformě přistupujeme. Když náš to bude štvát, tak nám sebelepší manuál nepomůže. Jenže pokud je změna nevyhnutelná, tak je nevyhnutelná.