Slavnostně jsme všechno zcentralizovali - a teď máme problém
Firemní IT infrastruktura se historicky přesouvá mezi on-premise a cloudovou službou, sem a tam, ale touto centralizací si některé firmy zadělaly na problémy spojené s latencí.
Ne, že by samo o sobě bylo špatně, že firmy využívají efektivních možností provozu své infrastruktury. Jenže pro některé z nich tato centralizace – obzvlášť, pokud se bavíme o firmách s pobočkami – vedla k omezení výkonu.
Je pravda, že síťařina, hardware a celkové IT systémy se neustále vyvíjejí velkou rychlostí, ale ta rychlost také vede k zahlcení daty, kterou některé sítě a systémy nedokážou bezproblémově zvládat.
Odpovědí na tento problém se stal celkem logický krok – přenesení aplikací blíže ke zdroji dat díky edge computingu.
Edge computing v kostce
Ne, tato technologie není za hranou ničeho, právě naopak, je přesně na hraně. Cílem tohoto přístupu je zajistit, aby aplikace a systémy, které zpracovávají data a je pro ně klíčové mít co nejnižší latenci a co nejrychlejší odpověď, byly co nejblíže u zdroje dat.
Jeho součástí je tedy decentralizace firemního IT, která zajišťuje, že veškerým datům se dostane sítě a infrastruktury, kterou potřebují. Je rozdíl, jestli firma pracuje s účetními daty, která mohou sedět v centrálním systému, nebo se jedná o autonomní robotický systém, u kterého se i malé zpoždění propíše do nevýslovných problémů (jak by se vám líbilo, kdyby vás vezlo autonomní auto, které má reakci zpožděnou o jednu sekundu?).
Jaké formy může edge computing mít?
V principu se bavíme o decentralizaci fyzické nebo virtuální.
Ta první zahrnuje vytvoření multilokačního prostředí, v rámci kterého se například připraví mini servery nebo privátní cloudy jako edge zařízení a pak je jedno centrální on-premise zařízení v centrále. Ačkoli se tedy bavíme o fyzických lokacích, i v tomto případě je možné využít síly cloudu – například pomocí sjednoceného OpenStackového multilokačního privátního cloudu spravovaného přes jeden Horizon dashboard (ne, nejsme vůbec v tomto ohledu zaujatí, jen je robustnost této virtualizační platformy právě pro takové komplikované prostředí jako dělaná).
Ta virtuální možnost zahrnuje využití multicloudu. Jedná se tedy spíše o heterogenní infrastrukturu, v rámci které se různé cloudové služby dedikují konkrétním aktivitám.
Edge computing v porovnání
Když to vezmeme od základu, tak můžeme udělat toto srovnání:
- Datové centrum – prostředí
- Cloud – distribuovaný výpočetní výkon serverů
- Edge – místo
- Fog – větší místo
Nejprve jsme byli zvyklí pronajímat si prostor s konkrétními provozními parametry pro své servery – datové centrum. Poté jsme se přesunuli k možnosti oprostit se od péče o fyzickou část infrastruktury a pronajímáme si výpočetní výkon – cloud. A nyní náš zajímá lokace, kam zařízení umisťujeme, aby byla vzdálenost od zdroje dat co nejmenší – edge.
Ještě jsme také zmínili fog computing. To je zvláštní typ, který by se dal označit jako velký edge computing. Představte si například chytré město, které není zase tak lokalizované, ale přesto potřebuje na relativně malém prostoru dosáhnout co nejmenší latence. Pak využije fogu.
Jestliže edge znamená u dat, pak fog je blízko dat a cloud je daleko od dat.
Využití
Základní kategorií použití jsou systémy, které potřebují okamžitě reagovat na změnu situace. Proto už jsme se zmínili například o autonomních autech. Obecně řečeno nachází edge computing stále větší uplatnění v rámci IoT systémů.
Pokud jste ale firma, která funguje decentralizovaně a vnímáte, že vaše IT neplní svou funkci tak, jak byste potřebovali, možná je i pro vás na čase, abyste se zamysleli nad možností decentralizace svého IT.
Jít do toho?
Ano i ne. Neexistuje obecná odpověď. Vaše firma je jedinečná, tak jako každá jiná firma. Pokud tedy chcete zjistit, jestli je edge computing tou správnou cestou pro vás, ozvěte se. Není nic jednoduššího, než se firemnímu IT podívat na zoubek a ať odborník řekne, jestli musí ven nebo ne.