Blog

4 zásadní důvody pro přechod ze serverů do cloudu

Obsah
Místo abychom vám říkali, že musíte ze serverů přejít do cloudu, ukážeme vám, proč byste tuhle změnu měli chtít sami.

Říká se, že změna je život, avšak tento proces v nás často vzbuzuje spíše strach a nejistotu než nějakou převažující pozitivní emoci. Je to způsobené i tím, že změna v sobě skrývá něco nového, neobjeveného a tím pádem neozkoušeného a nejistého. A tak místo toho, abychom vám jen říkali, že musíte z firemních serverů přejít do cloudu, tak vám ukážeme, proč byste tuhle změnu měli chtít sami. A na svůj názor dáte, nebo ne?

Ze serveru do cloudu kvůli klidu

Asi vás tento důvod na první dobrou překvapí. Na jednu stranu se bavíme o tom, že změna s sebou přináší stres, strach a nejistotu, na druhou stranu vám tady mluvíme o klidu. Má to ale svůj důvod. Pokud byste se zastavili a na chvíli se zamysleli nad tím, kolik stresu je ve vaší firmě spojeno s provozem fyzických serverů, co starostí přinesly a kolik nervů bylo kvůli nim ztraceno, tak uvidíte, že vlastní firemní IT pěkně in-house není žádná legrace.

Pokud chcete firemní IT provozovat pěkně v klidu, bez zbytečného stresu, to se asi hodně týká vašich iťáků, tak je potřeba přejít do cloudu. Když máte firemní IT v cloudu, tak už vás žádný fyzický prvek infrastruktury neotravuje. O veškeré zázemí se starají profesionálové z datového centra. Na vás tedy je si jen nastavit cloud přesně tak, aby odpovídal potřebám vašeho firemního IT.

Virtuální datové centrum, jedno z možných firemních cloudových řešení, vám ten klid zajišťuje navíc ještě tak, že vás neomezuje nejakými přednastavenými parametry. Můžete být tedy v klidu, že vše potřebné nastavíte podle sebe.

Využití cloudu vede ke snížení nákladů

Jestliže přechod do cloudu z fyzických serverů znamená odbourání veškerého “železa” (neboli hardware, takže lidově toho, do čeho se dá kopnout), tak tím pádem vaše firemní peněženka také zažije odlehčení. Díky cloudu už nemusíte vynakládat vysoké investice do pořízení serverů nebo jejich obnovy, když přijde jejich čas. Cloud vám vždy zajistí nulové investiční náklady (CAPEX, pokud by někdo chtěl přesný ekonomický termín).

A na nulu se dostáváte nejen v investicích. Když si někdo pořídí elektromobil, tak mu odpadají některé provozní náklady spojené se spalovacími motory, jako jsou například maziva nebo filtry. U cloudu nacházíme podobný princip. Vzhledem k tomu, že jsme odbourali fyzickou část firemního IT, tak nám odpadají i provozní náklady s ní spojené – elektřina, chlazení, správa, opravy a tak dále, seznam je dost dlouhý. Vaše firemní účty budou ještě šťastnější.

A jdeme ještě dál. Cloud je efektivnějším způsobem provozování firemního IT, takže nám klesají i běžné provozní náklady. To, jak moc tyto náklady klesnou, závisí na tom, jaký typ cloudu si vyberete. Pokud potřebujete jen jeden virtuální server, tak není co řešit a virtuální privátní server je tou správnou volbou. Pokud už se ale pohybujete v potřebách dvou a více virtuálních serverů, tak tou nejefektivnější volbou je virtuální datové centrum, které umožňuje snižování nákladů díky přesnému přizpůsobení se zákazníkovi.

Z různých oblastí života známe princip placení, který se jmenuje Pay-as-You-Go a kterého se cloud po svém příchodu chytil. Virtuální prostředí vám umožňuje platit pouze za takovou infrastrukturu pro firemní IT, kterou potřebujete a spotřebujete. Je ale důležité se podívat, jaké podmínky který poskytovatel má. Někdy bývá tento princip finančně znevýhodněný. To ale neplatí pro naše virtuální datové centrum. Náš kolega Pavel vám na základě fungování vašeho IT poradí, jakým způsobem nastavit váš cloud, včetně platebního modelu – Pay-as-You-Go nebo fixní měsíční platba. Každé má výhodu pro určitý druh zákazníka, proto je Pavlova analýza tak důležitá. Doporučí nejlepší nastavení prostředí vám konkrétně.

U fyzické infrastruktury se také velmi těžko zachází s předvídatelností a transparentností. Nikdo vám nedokáže předem říct, jak dlouho vaše servery vydrží, kdy se pokazí, co všechno se pokazí, jestli s nimi vůbec budou nějaké problémy… Cloud v podobě virtuálního datového centra vám ale přináší ojedinělou možnost mít náklady na IT plně ve vašich rukou. Faktura za VDC obsahuje 3 hlavní položky – procesory, paměť a disky. Můžete tam ještě najít položku “Dodatečná IP adresa” a typ úrovně SLA. Všechny tyto parametry si ale předem určujete sami, takže přesně víte, za co ta faktura bude.

Navíc neúčtujeme žádné přenosy dat, takže už nemusíte počítat eurohaléře, kolik vlastně zaplatíte na komunikaci mezi servery – stejně se to předem nedá spočítat. Tato nemilá překvapení už vás tedy také nezaskočí.

Navíc vše můžete hlídat online na ovládacím panelu, kde jednoduše zjistíte, jak jste na tom s využitím. Vše přehledně a jednoduše. Vaše IT oddělení má z jednoho místa přístup ke všem virtuálním serverům a celému IT prostředí. A v tom samém prostředí se vy můžete podívat, jestli ty vámi zaplacené zdroje spravují efektivně. Ohlídáte si tam spotřebu procesorů, paměti a disků a také uvidíte, jak moc jsou vámi postavené servery používané.

Cloud je bezpečnější než vaše servery

Samozřejmě zde předpokládáme, že neprovozujete vlastní datové centrum nebo serverovnu za stovky milionů. Takové případy mají své opodstatnění. Spíše se tady bavíme o tom, že většina firem vlastní fyzické servery, které takové možnosti uložení a zabezpečení nemají. V minulém článku jsme se obsáhle věnovali tématu bezpečnosti v cloudu a možná vás překvapí, jak to s ní je.

Vypíchneme zde jen takový souhrn, které parametry se na bezpečnost cloudu vztahují

  • Provoz z datového centra
  • Kyberbezpečnost
  • Firemní procesy
  • Osobní přístup

Cloud to serverům natře v provozu

Jsme zvyklí, že provozovat osobní počítač není zas až taková věda. A tím, že server je počítač, tak vlastně ani jeho provoz není věda. Jenže ve skutečnosti to tak úplně není. Provoz serverů vyžaduje přesné kontrolované podmínky, proto je vhodné, když jsou uloženy ve správném prostředí, jakým je například datové centrum. Takový provoz zajišťuje stabilitu a dostupnost služeb, protože servery mají všechny systémy jištěné a zálohované. V případě vlastního serveru bez tohoto prostředí je taková fyzická infrastruktura nestabilní a otázkou je i její dostupnost, kterou v některých případech nemůžete ovlivnit.

Jeden z našich zákazníků, Atos, se také zmínil o problémech, které fyzické IT způsobuje s ohledem k definici správy zařízení. V cloudu – virtuálním datovém centru – si váš tým libovolně nadefinuje jednotlivé uživatelské role, takže máte jasně vytvořený přehled odpovědností a zodpovědností. U fyzické infrastruktury se tohle dělá těžko.

Kdo s koho – cloud nebo server?

V kostce jsme s vámi nyní prošli základní poznatky, o kterých by se dalo povídat hodiny a hodiny. Všichni vnímáme, že technologie a technika jdou dopředu mílovými kroky a často si to nejvíc uvědomujeme u zařízení, která používáme běžně – mobily, počítače nebo televize. Je ale dobré si uvědomit, že vývoj za těmito prvky je často ještě mnohem větší a rapidnější. Byla by tedy škoda, kdyby vás vaše firemní IT infrastruktura držela zkrátka, když se vám s cloudem mohou otevřít nové obzory s ohledem na efektivitu provozu celé vaší firmy.

Našeho kolegu Pavla jsme zmiňovali už v průběhu článku a zmíníme ho ještě jednou. Je to odborník na architekturu firemního IT a asi největším důkazem je, že naše datové centrum je výsledkem jeho skvělé IT práce. Velmi rád vám poradí, jak posunout vaše IT na další úroveň.

Zaujali jsme vás?

Naši technici si na vás rádi udělají čas.
Doporučené

Rádi s vámi probereme možnosti řešení pro vaše požadavky

Zanechte nám prosím kontaktní údaje. Ozveme se vám v co nejkratší době.

Vzdálená podpora pomocí TeamViewer

Abychom vám poskytli co nejefektivnější pomoc, využíváme program TeamViewer. Poté, co odsouhlasíte EULA a přístup technika, náš kolega má možnost navigovat se v prostředí vašeho přístroje, aby co nejrychleji odhalil, kde je problém. Tento přístup po vyřešení problému technik odpojuje, takže už do vašeho počítače nevidí, dokud mu příště přístup neodsouhlasíte.

Software TeamViewer stahujte až po konzultaci s našimi techniky. Nikdy nedávejte své přihlašovací ani jiné citlivé údaje ostatním, jediné údaje, které můžete při tomto řešení potřebovat, je ID a osobní kód v rámci softwaru TeamViewer.

TeamViewer Remote Assistance

To provide you with the most efficient help, we utilize the TeamViewer software. After you agree to the EULA and the technician access, our colleague has the abilitiy to navigate in the environment of your device to find as soon as possible where the problem us. This access is disconnected by the technician after the problem is resolved so he no longer can see the insides of your device until you aprove his access the next time. 

Download the TeamViewer sotware after you have consulted our technicians. Never give your login information or any other sensitive information to others. The only credentials you will need for the resolution of your problem is the ID and a personal code within the TeamViewer software.

Windows

Procesory

RAM

Storage

IP adresa

Linux

Procesory

RAM

Storage

IP adresa

We will be happy to talk about a solution fitting your needs

Please leave your contact information below.

Rádi s vámi probereme možnosti řešení pro vaše požadavky

Zanechte nám prosím kontaktní údaje. Ozveme se vám v co nejkratší době.

Rádi s vámi probereme možnosti řešení pro vaše požadavky

Zanechte nám prosím kontaktní údaje. Ozveme se vám v co nejkratší době.

We Tailor an Offer Specifically
to Your Needs

We Tailor an Offer Specifically
to Your Needs

Please leave your contact information below and we will get back to you as soon as possible.

We will be happy to talk about a solution fitting your needs

Please leave your contact information below.

We will be happy to talk about a solution fitting your needs

Please leave your contact information below.

We will be happy to talk about a solution fitting your needs

Please leave your contact information below.

We will be happy to talk about a solution fitting your needs

Please leave your contact information below.

We will be happy to talk about a solution fitting your needs

Please leave your contact information below.

We will be happy to talk about a solution fitting your needs

Please leave your contact information below.

We will be happy to talk about a solution fitting your needs

Please leave your contact information below.

Rádi vám zpracujeme nabídku na míru