Checklist pro startupové IT
Obsah
Není firma jako firma. To, jaké firemní IT je pořízené, záleží nejen na velikosti, ale také na zaměření a dynamičnosti fungování a budoucího vývoje. Proto je důležité podívat se na aspekty efektivního IT v kontextu startupů, scale-upů a podobných -upů. Jinak řečeno, v tomto článku vám poskytneme seznam, který vám pomůže zajistit vašemu začínajícímu podnikání, nejen v tech oblastech, podklady pro správný výběr IT infrastruktury.
#1 – Finance až na prvním místě
Do začátku podnikání je financí vždy málo, proto by vám infrastruktura neměla brát víc, než je nutné na provoz. Je tedy dobré zapomenout na pořizování fyzických zařízení a komponent, protože všechny tyto prvotní investice lze použít mnohem lépe. Ty stovky tisíc, které by šly do pořizování serverů, kabelů, switchů, chlazení, internetu a dalších služeb, je možné použít na několik desítek měsíců jako provozní náklady cloudu. Opravdu tedy potřebujete pořídit interní serverovnu?
Pokud tedy zvolíte variantu cloudu (ne on-premise), posouváme se na další úroveň uvažování o nákladech. Už jsme ušetřili investiční náklady na pořízení, ale jak je to s těmi provozními náklady? Určitě už se chcete věnovat samotnému podnikání, ale prozkoumání skladby nákladů na infrastrukturu je velmi důležité a stojí za to ji pořádně projít.
Někteří poskytovatelé fungují na principu kreditů, tedy vám drží určitý kapitál ve formě, kterou můžete v čase použít jen na IT infrastrukturu. Nebo se může stát, že někteří poskytovatelé vám ty hezky nízké ceny dají pouze v případě, že se jim upíšete na 3 roky, jinak si za on-demand pěkně zaplatíte. A pak jsou poskytovatelé, kteří vám vyjdou vstříc, neupíšou vás, ale poskytují vám cloud tak, jak ho potřebujete, a za nízkou cenu. Volba je v tomto případě jasně zřejmá.
#2 – Natahuj a roztahuj
Flexibilita, přizpůsobivost, dynamičnost – výběr slova je na vás, ale pobavme se chvíli o tom, jak by měl cloud reagovat na vaše potřeby. Ve vašem plánu na růst počítáte se skokovými přírůstky zákazníků, nebo váš výhled spíše zahrnuje postupný rozvoj? Budete poskytovatelem služby včetně infrastruktury, nebo řešení poběží u zákazníka? Možná obojí? Váš plán rozvoje a růstu je dobrým indikátorem toho, jakým způsobem potřebujete nastavit svoji IT infrastrukturu.
Pokud budete chtít provozovat e-shop, flexibilita cloudu bude taková, ale pokud budete poskytovat SaaS, pak infrastruktura bude maková. V každém případě ale narážíme na důležitou myšlenku. Cloud se za každých okolností a v každé době musí a musí a musí přizpůsobit vašim potřebám.
Začínáte? Pak nemá smysl vybavit se výpočetním výkonem, který používá NASA, protože za 3 roky ho podle plánu budete potřebovat. Začněte zvolna, zajistěte si, co potřebujete. Rostete? Cloud bude kopírovat svými prostředky křivku vašeho růstu. Skokově vám narostla poptávka? Přeřadíme na těžší kalibr a cloud nárazově doplní výpočetní výkon, aby nedošlo k výpadku. S ohledem na toto téma je dobré se podívat na rozdíl mezi virtuálními servery (VPS) a virtuálním datovým centrem (VDC).
#3 – Informovaný investor, šťastný investor
Jedna věc je, že potřebujete mít dobře informovaného decision-makera v rámci organizace. Ale v případě začínajících firem, které si chtějí zajistit vstup externího subjektu, je ještě důležitější dobře předávat informace právě investorovi nebo podobné entitě. Kromě mzdových nákladů bude IT infrastruktura pravděpodobně jednou z těch největších položek, které na svém nákladovém účtě budete mít.
Je tedy důležité zvolit si takový cloudový prostor, který vám poskytuje jasné a stručné informace o spotřebovaných zdrojích. Fakturace by měla být přehledná, v několika řádcích a samotné cloudové prostředí by mělo obsahovat část pro manažery.
Transparentní a jednoduchá fakturace této velké položky vám pomůže mít IT pod kontrolou, takže vaši investoři budou vždy vědět, na čem jsou.
#4 – Limity? Neexistují
Víte, jak daleko má váš startup dojít? Vzhledem k tomu, že se trhy neustále vyvíjí, mění se technologie i přístupy firem, tak je těžké v dlouhodobém horizontu naplánovat konkrétní růst. Je tedy nutné, aby vás cloud neomezoval svými limity. Neměl by vám diktovat, kolik zdrojů si můžete do jednoho serveru dát a chtít po vás poplatky za “nadstavbové” služby typu perzistentní disk.
Zároveň by vám měl cloud umožňovat plynulou přizpůsobivost změnám v technologiích. Nejedná se jen o operační systémy nebo nové způsoby uspořádání výpočetního prostředí. Jedná se například i o možnost kombinovat jednotlivé způsoby IT infrastruktury. Na jedné straně se bavíme o kombinaci cloudových prostředí a vytváření multicloudu. Na té druhé se ale také bavíme o možnosti kombinovat své IT v dimenzích cloudu i fyzické infrastruktury. Po čase totiž můžete zjistit, že ke cloudu třeba potřebujete dedikované servery. Byla by škoda měnit celý přístup k IT.
Není to úplně jednoduché, zorientovat se ve všech těch cloudových nabídkách. Ale máte ještě další možnost. Nechte si udělat zdarma analýzu vašeho IT a vašich IT potřeb. Náš kolega Pavel to s vámi rád probere a pomůže vám vydat se tou správnou IT cestou.