Jak nezbankrotovat kvůli světýlkům
Obsah
Řekl jsem si, že poslední letošní článek svého newsletteru věnuju tematicky něčemu, co je teď aktuální a kde – pro mnohé možná překvapivě – může chytrý přístup k zařízením ušetřit.
Správný výběr
To asi každého napadne, ale někdy se stane, že u konkrétních produktů na tento princip zapomeneme. Například u světýlek.
Možná si řeknete, že jsou to prostě světýlka. Ale tak jako u každého jiného elektrického zařízení, i světýlka mají své vlastnosti a liší se různými parametry – včetně spotřeby.
Pokud tedy chcete zabránit tomu, aby vás světýlka zbankrotovala, nejprve si zkontrolujte jejich štítky. Pokud se pohybujete v desítkách Wattů jste v bezpečí. Jakmile už jsou to stovky Wattů, možná je na čase se nad výběrem zamyslet.
Časovače
Tyto jednoduché přístroje nejsou pouze součástí akčních filmů, kde jde o výbuch. Časovače jsou malé krabičky, které vám pomůžou ušetřit na osvětlení.
A jejich použití je naprosto jednoduché. Místo toho, abyste světýlka zapojili přímo do zásuvky, zapojíte je do časovače, který pak zapojíte do zásuvky. Na časovači pak nastavíte časovou periodu, takže světýlka se automaticky vypnout v dobu, kdy nechcete, aby „žrala“.
Světýlka jsou nádherná věc večer, kdy už se můžete schoulit na gauči, ale ve 3 v noci nebo v 10 dopoledne, kdy je jejich světlo naprosto zbytečné, automaticky budou čekat na dobu, kdy si jejich světlo můžete opět naplno užívat.
Použití technologie Internetu věcí (IoT)pro správu domácího osvětlení je skvělým příkladem chytrého přístupu k domácí automatizaci. Světýlka vybavená IoT senzory a připojením lze snadno ovládat pomocí chytrého telefonu nebo hlasových asistentů. Taková světýlka mohou být naprogramována tak, aby se automaticky zapínala nebo vypínala. Například, můžete nastavit světýlka tak, aby se zapínala při západu slunce a vypínala o půlnoci, nebo aby reagovala na pohyb v místnosti. Tento inteligentní přístup nejenže šetří energii, ale také přidává prvek pohodlí a bezpečnosti k vašemu domovu.
Matematika apriori
Teprve se dostáváme do nové éry, kdy se spotřeba řeší předem, ne až když přijde vyúčtování. Stejný princip můžete uplatnit na světýlkách a začít se tak učit nakládat s elektřinou po novu – se znalostí, kolik budete platit.
Když tedy vezmeme dva předchozí body, pak můžeme velmi jednoduše předem zjistit, kolik nás provoz světýlek bude stát. Podle toho pak můžete uzpůsobit jejich provoz.
Postup je jednoduchý. U světýlek zjistíte jejich příkon – hodnota Wattů. To je také hodnota spotřeby za jednu hodinu. Toto číslo pak vynásobíme 24, takže zjistíme spotřebu za nepřetržitý provoz světýlek za jeden den. Toto číslo vydělíme 1 000 a vynásobíme cenou elektřiny v kWh. Vyjde vám náklad na den provozu světýlek.
Na základě tohoto čísla pak můžete upravit dobu provozu, abyste nezbankrotovali a provoz světýlek pro vás nebyl nemilým překvapením.
Doufám, že tento článek nikoho neurazí a přinese trochu lehkosti a radosti do vánočního shonu. Přeji Vám krásné svátky!