Startupové IT finance a jak se nenachytat

IT bude jednou z největších položek, nebo bude malá a velmi efektivně použitá. Kterou variantu myslíte, že uvítá investor?

Startup a finance jsou dva pojmy, které se vyskytují společně a často vytváří nepříjemné dusno, když na ně přijde řeč. Obzvlášť relevantním tématem je IT a infrastruktura, kterou startup používá ke svému provozu. Podle způsobu, kterým je tato infrastruktura pořizována, bude IT buď jednou z největších položek, nebo to bude položka, která bude malá a velmi efektivně použitá. Kterou variantu myslíte, že uvítá investor?

Abyste tedy dokázali dobře zvážit, jaké IT pro svůj startup zvolit – ať už startup teprve zakládáte, nebo zvažujete změnu u existujícího startupu – uvedeme vám zde několik oblastí, které vám z finančního pohledu ve výběru pomohou.

Něco málo do začátku…

Velkou otázkou při nákupu jsou vždy prvotní investice do vybavení. IT určitě na kapitálových investicích (CAPEX) něco “zdlábne”, protože osobní zařízení interní systémy jsou vždy potřeba. Co se ale týče infrastrukturních investic, je otázka, jestli váš startup skutečně potřebuje tuto investici udělat.

„Na všechno je appka za pár $“ je zaklínadlo, které určitě funguje u malého začínajícího startupu. Velmi rychle však zjistíte, že toto zaklínadlo vyvolalo ohýnek, který je sice dobrým sluhou, ale zlým pánem. Není nic výjimečného, že po roce firma zjistí, že používá i více jak 15 různých aplikací, které mají různé platební podmínky, jsou bez vzájemného propojení a jejichž efektivita a snadné nasazení se změnilo ve zbytečně ztrávený čas “přenášením informací” z aplikace do aplikace. A to je nejvyšší čas pro vlastní IT.

Navíc to možná vypadá rozumně, když vám přece stačí jeden server. Tak si prostě tento kus hardwaru píchnete někde v kanceláři do sítě a je to v pohodě. Zvažte ale, jestli to skutečně je volba, která je pro vás ta správná. Pokud si na serveru nespustíte virtualizaci, nebudete svou investici používat ani z 20 %. A pokud skutečně nemáte potřebu, která je tímto serverem přesně pokryta, vaše investice není efektivní.

Potřebujete skutečně fyzický stroj, na kterém vaše IT zázemí poběží? V dnešní době existují již vychytané služby, které vás zbaví břemena fyzických serverů. Virtuální servery, virtuální datové centrum a privátní cloud na sdílené infrastruktuře vám mohou podle vašich potřeb zajistit snížení prvotních investic, protože jsou poskytované jako služba (a zde si můžete přečíst o mýtech spojených s fyzickou infrastrukturou).

Efektivní provoz vs. „efektivní provoz“

Efektivita skutečně může být reálná, nebo pouze vnímaná. Například vás mohla překvapit informace o výši využití výkonu serverů při fungování firmy. Tato vnímaná efektivita zapříčiňuje, že spousta firem stále věří tomu, že fyzické servery jsou efektivní volbou pro malou firmu. Určitě se najdou tací, kteří servery dokáží využít (můžeme se bavit například o výpočetních clusterech), ale pokud se bavíme o dynamicky se rozvíjejících firmách, fyzické servery a dynamika nejsou úplně největší přátelé.

To vede k tomu, že provozní náklady na IT se mohou velmi značně lišit podle toho, jak si firma své IT vybaví. Je potřeba nezapomínat na to, kdo má zodpovědnost za provoz, správu, údržbu, opravy a zabezpečení fyzické infrastruktury. Pokud si pořídíte fyzické servery, jste to vy. A v tom případě si k investici a provozním nákladům také připočtěte mzdové náklady na někoho, kdo se o servery bude starat. Najednou ty náklady nějak naskákaly.

U virtuální infrastruktury poskytované formou služby je veškerá tato zodpovědnost na ramenou poskytovatele. Vy se tedy naplno zaměřujete na budování vašeho startupu, ne na správu vybavení.

Alternativní měna – kredit

Opustíme nyní oblast fyzických serverů a budeme se věnovat virtuální infrastruktuře. Tam totiž číhá zajímavý fenomén – platba kredity. Z dřívějších dob například známe předplacené karty na různé služby, které vlastně finance zadržovaly, dokud jsme je nevyčerpaly. To znamená, že peníze někde leží a jsou nevyužitelné na cokoli jiného. Musíme je použít určitým konkrétním způsobem.

Startup není z firem, které mají finance jen tak na to, aby někde ležely. Je proto velmi důležité si zjistit platební podmínky za virtuální infrastrukturu.

 • Jaké jsou možnosti platby?
 • Jak vysoké jsou přirážky za dynamičtější způsob účtování?
Věřte tomu, nebo ne, ale model Pay-as-You-Go, který je tak velkým přínosem pro spoustu firem, je u velkých globálních poskytovatelů penalizován vyššími cenami než upsání se na několik let.

Skvělá cena a hvězdička pod čarou

Kromě znevýhodňování určitých platebních modelů si také dobře prohlédněte, jaké služby jsou v ceně. Někteří poskytovatelé šetří na diskovém prostoru a v základu dostanete pouze neperzistentní disky (jinak řečeno, když vám něco krachne a spadne server, tak nemáte v ruce nic). Jinde zase nejsou v ceně softwarově definované sítě. Musíte si tedy prohlédnout velmi dlouhý seznam služeb, ze kterých si můžete poskládat plně funkční virtuální prostředí se vším všudy.

Tento problém například neřešíte u virtuálního datového centra (VDC). Model Pay-as-You-Go není znevýhodňován a vše, co potřebujete pro svoji IT infrastrukturu, máte v ceně – procesory, RAM, disky, sítě, IP adresu, podpora a dohled. Jsou dokonce i tací poskytovatelé, kteří mají dohled 24/7 a plně český tým (jako třeba naše služba Cloudpoint).

Všichni nesnášíme poplatky a přesto jsou stále mezi námi

Dospěli jsme do fáze, kdy máme poskládané všechny služby, vybrali jsme si platební model. A to je finální cena, že? To se pozná. Skutečně jste si zkontrolovali, že aktivity, které se budou dít na vaší infrastruktuře, už dále nejsou zpoplatněné? Co taková komunikace se serverem, s databází, zápisy jednotlivých informací, vytahování informací… těch aktivit by se našla spousta a skutečně je někteří zpoplatňují.

V rámci skutečně jednoduchosti a transparentnosti faktur je potřeba být plně seznámeni s tím, co všechno se tam objeví. Někteří poskytovatelé vás zahrnou desítkami řádků v Excelu, ze kterých vůbec nebudete moudří, za co vlastně platíte. Pamatujte, u virtuální infrastruktury budete platit za CPU, RAM, SSD/HDD a IP adresu, cokoli nad to je dodatečný poplatek za něco, co by mělo být v základu.

Výstupem tedy je…

… že výběr IT infrastruktury není žádná hračka. Je potřeba dobře promyslet, jaké jsou současné potřeby a jaký je předpodklad růstu. Podle toho je potřeba vybrat prostředí, které nyní přesně pokryje vše, co potřebujete, a až přijde chvíle na úpravu prostředí, teprve tehdy budete platit víc, ale opět pouze tolik, kolik odpovídá vašim potřebám. Pojďme se společně podívat na vaše IT, abychom vám pomohli odstartovat IT správně.

Zaujali jsme vás?

Doporučené

Vyplňte následující formulář

  Jméno
  Příjmení
  Email
  Telefon
  Předmět
  Co pro vás můžeme udělat?