Blog

Firemní IT - 6 mýtů o fyzické infrastruktuře

Obsah
Když se řekne zařízení, většina z nás si dnes již představí alespoň ta, která běžně používá.

Telefony, počítače, tablety a další osobní mobilní zařízení. Někdo k tomu pak přidá i ta, která provoz ostatních zajišťují, takže se nám na seznamu objeví router nebo switch. Pokud se ale bavíme o provozu IT ve firmě, tak musíme ještě dál.

K běžné fyzické infrastruktuře, kterou firmy používají, patří servery, síťové prvky a disky (storage). To je ta neviditelná část IT, o které nevíte, že ji máte, dokud funguje. Maximálně si na ní vzpomenete, když vám za ni přistane faktura na stole.

Fyzická infrastruktura tu byla první, a tak se není čemu divit, že firmy si zvykly ji používat. A i když už jsme zažili vlny virtuální revoluce, tak stále existují i firmy, které se drží standardu fyzické infrastruktury a provozují vlastní serverovnu. Je to ale opravdu standard? Pokud i vaše firma používá fyzické servery, tak se pojďte společně s námi podívat, jaké mýty vás možná opakovaně vedou k tomu, že vám vaše IT vám “žere” víc, než je skutečně třeba.

Náklady na pořízení

Tím zásadním, co nás na první pohled zarazí, jsou pořizovací náklady fyzické infrastruktury. Koupě fyzických serverů s procesory, pamětí a disky je v dnešním pandemickém světě velmi nestálým byznysem. Ceny hardware vybavení vystřelily nahoru. Navíc přichází nové aktivity, jako je například těžba kryptoměn, které do budoucna mohou také velmi zahýbat s cenami zařízení, která pro tyto aktivity budou potřeba. Nebavíme se už jen o speciálních operačních pamětech, ale i běžných discích.

Pokud bychom se ale chtěli podívat na ten mýtus, který fyzické servery s ohledem na náklady obestírá, je to názor, že tím nákupem si zajišťuji, že naše firma teď nějakou dobu nebude muset fyzickou infrastrukturu řešit. Ano, nebudete muset řešit prvotní investici, která už bude za vámi.

Jenže fyzická infrastruktura je jako banánovník, velmi náročná na péči – potřebuje specifické podmínky a správný přístup, aby se jí dařilo. I přes ty správné podmínky ale vyžaduje neustálou péči techniků a hodně pozornosti v případě, že se něco porouchá.

Náklady na provoz

Jak už jsme nakousli v předchozím odstavci, fyzické servery jsou náročné, opravdu náročné. I když by se vám mohlo zdát, že je prostě dáte do serverovny a ony tam běží, tak se zastavte nad těmito položkami, které pravidelně nacházíte na fakturách a vyúčtování:

  • Elektřina
  • Internet
  • Chlazení
  • Správa a údržba
  • Opravy
  • Aktualizace
  • Upgrady
  • Zabezpečení
  • Zálohování
  • Licence

To jsou prosím jen běžné provozní náklady. Navíc si k nim připočtěte výpadky systému a řešení všech problémů, které při provozu nastávají. A jednou za 3 roky také obnovu fyzických zařízení a prvků (to je ideální stav, ale běžně firmy využívají lhůtu 5 let, kterou životnost svých serverů tlačí na hranici).

A pokud byste chtěli například přeskočit zálohování, které skutečně jen velmi málo firem řeší správně, tak se také může zdát, že fyzická infrastruktura, která měla vydržet několik let bezproblémového provozu, “klekla” a bez správných záloh nemáte co znovu nahodit. Po všech těch investicích a péči jste zpátky na nule.

Slovníček

Disaster Recovery – Řešení správně zálohovaného IT firmy spadá do ucelené analýzy Disaster Recovery, neboli obnovy po havárii. V rámci tohoto projektu s vámi technici projdou fungování vašeho IT, navrhnou správnou formu zálohování, pomohou vám ho nastavit a zajistí vám provoz prostředí, které bude sloužit jako záchranný bod v případě, že se něco stane.

Stabilita

Elektřinu a internet už dnes bereme jako něco samozřejmého. Ale stabilita připojení už samozřejmostí není. A to obzvláště v případech, kdy jsou fyzické servery provozované mimo datové centrum. Pokud máte svoje firemní IT provozované v interní serverovně, tak jste buď zvyklí čelit výpadkům nebo žijete v neustálém podvědomém napětí, že to každou chvíli může přijít.

K tomu, aby se předešlo co nejvíce problémům s výpadky, tak je potřeba mít zálohované prvky IT provozu. A nejedná se jen o to, že někde budete mít schovaný malý diesel agregát, který nebyl nastartovaný od doby, kdy jste ho pořídili.

Pro správný provoz fyzické infrastruktury jsou vybavená datová centra, která jsou budovaná s tím, že budou specializovaná a dedikovaná na provoz IT. Naše datové centrum je například postavené v souladu s principy TIER III. Možná, že už jste na tento pojem narazili, ale nic moc vám neříká. V podstatě se jedná o to, že každý systém, který v našem datovém centru běží, má svoji zálohu.

Elektrický systém je zálohovaný bateriovým systémem (baterie lze měnit za chodu) a lodním diesel motorem, který má také svoji zálohu. Internet je k nám přiváděn po dvou aktivních optických trasách směřujících přímo do pražské páteřní sítě. A jednu máme ještě v záloze. A to jsme se teď zmínili pouze o záloze elektřiny a internetu. Jak je na tom vaše serverovna?

Efektivita

Co myslíte, že má větší předpoklad ke kvalitnímu provozu – server, který je s vámi už tak dlouho, že ani nevíte, kdy jste ho pořizovali, nebo server, který je obměňován podle správného harmonogramu. Firemní IT už není nějakým zastrčeným oddělením, ale pokud vám nebude správně fungovat IT infrastruktura, tak vám nebude správně fungovat firma. Představte si už jen ten problém, když na několik hodin vypadnou emailové služby. Jsme v koncích.

Datová centra si mohou dovolit neustále obnovovat hardware, aby systémy vždy běžely na těch nejmodernějších a nejkvalitnějších zařízeních. Dokázali byste na provoz své serverovny pravidelně vyčleňovat stovky tisíc na obnovu hardware? Navíc byste se ke spoustě zařízení ani jako běžný uživatel nedostali.

Flexibilita

Může se zdát, že když si pořídíte server a on vám provozuje vše, co potřebujete, že je vlastně všechno, jak má být. Co kdybychom vám řekli, že svůj server nikdy nevyužíváte naplno? Obecně platí, že server, na kterém není spuštěná virtualizace, využívá svůj procesor maximálně na 10 %. U virtualizovaných serverů se u běžné firmy můžeme dostat na 50 %. Co na to říkáte, není to málo muziky za to, co jste za to zaplatili?

Bezpečnost

„Mám servery zamčené v kanceláři ve skříni, takže jsou v bezpečí.” Věděli jste, že když se vám někdo do té kanceláře vloupe a najde servery, tak jim stačí pouze vzít disky ze serveru? Data, která na tom disku jsou zapsaná, se jim pak povede relativně bez námahy vytáhnout jinde. A bezpečnost je fuč. Navíc pro zabezpečený kyberprovoz potřebujete nejen nastavit ty správné ochranné prvky, ale také zajistit dodržování procesů, které mají zaměstnanci dodržovat.

Mýty o fyzickém IT vedou ke zvýšeným nákladům

Také vás fyzická infrastruktura napálila svým dojmem? Nízká efektivita je někdy patrná na první pohled, ale u fyzické infrastruktury je potřeba jít i hluboko pod povrch, abyste zjistili, co všechno se podílí na tom, že za firemní IT platíte víc, než je třeba.

Co s tím? Pokud vaše firma nutně potřebuje provozovat fyzické servery, tak si zajistěte housing v kvalitním datovém centru. A pokud si myslíte, že fyzického IT už bylo dost, tak se s naším kolegou Pavlem pojďte pobavit o tom, jak vám zajistit cloud přesně na míru vaší firmě.

Zaujali jsme vás?

Naši technici si na vás rádi udělají čas.
Doporučené

Rádi s vámi probereme možnosti řešení pro vaše požadavky

Zanechte nám prosím kontaktní údaje. Ozveme se vám v co nejkratší době.

Vzdálená podpora pomocí TeamViewer

Abychom vám poskytli co nejefektivnější pomoc, využíváme program TeamViewer. Poté, co odsouhlasíte EULA a přístup technika, náš kolega má možnost navigovat se v prostředí vašeho přístroje, aby co nejrychleji odhalil, kde je problém. Tento přístup po vyřešení problému technik odpojuje, takže už do vašeho počítače nevidí, dokud mu příště přístup neodsouhlasíte.

Software TeamViewer stahujte až po konzultaci s našimi techniky. Nikdy nedávejte své přihlašovací ani jiné citlivé údaje ostatním, jediné údaje, které můžete při tomto řešení potřebovat, je ID a osobní kód v rámci softwaru TeamViewer.

TeamViewer Remote Assistance

To provide you with the most efficient help, we utilize the TeamViewer software. After you agree to the EULA and the technician access, our colleague has the abilitiy to navigate in the environment of your device to find as soon as possible where the problem us. This access is disconnected by the technician after the problem is resolved so he no longer can see the insides of your device until you aprove his access the next time. 

Download the TeamViewer sotware after you have consulted our technicians. Never give your login information or any other sensitive information to others. The only credentials you will need for the resolution of your problem is the ID and a personal code within the TeamViewer software.

Windows

Procesory

RAM

Storage

IP adresa

Linux

Procesory

RAM

Storage

IP adresa

We will be happy to talk about a solution fitting your needs

Please leave your contact information below.

Rádi s vámi probereme možnosti řešení pro vaše požadavky

Zanechte nám prosím kontaktní údaje. Ozveme se vám v co nejkratší době.

Rádi s vámi probereme možnosti řešení pro vaše požadavky

Zanechte nám prosím kontaktní údaje. Ozveme se vám v co nejkratší době.

We Tailor an Offer Specifically
to Your Needs

We Tailor an Offer Specifically
to Your Needs

Please leave your contact information below and we will get back to you as soon as possible.

We will be happy to talk about a solution fitting your needs

Please leave your contact information below.

We will be happy to talk about a solution fitting your needs

Please leave your contact information below.

We will be happy to talk about a solution fitting your needs

Please leave your contact information below.

We will be happy to talk about a solution fitting your needs

Please leave your contact information below.

We will be happy to talk about a solution fitting your needs

Please leave your contact information below.

We will be happy to talk about a solution fitting your needs

Please leave your contact information below.

We will be happy to talk about a solution fitting your needs

Please leave your contact information below.

Rádi vám zpracujeme nabídku na míru