Cloud se MUSÍ flexibilně přizpůsobit vám

Je velmi důležité položit si otázku, v jakém ohledu je potřeba od cloudu flexibilitu očekávat.

Hodně z nás už si v osobním životě zvyklo na příjemnou přizpůsobivost aplikací, které nám v cloudu běží – nějaká ta emailová schránka, úložiště, hudební databáze nebo filmový klub. Stejný servis z pohledu flexibility bychom ale také měli očekávat u řešení, která zajišťují cloudovou infrastrukturu pro firmy.

Pokud v současné době běžíte v cloudu, určitě jste také narazili na slovo flexibilita. Otázkou je, v jakém ohledu byste od cloudu flexibilitu měli očekávat. Měl by jít flexibilně natáhnout jako žvýkačka? Nebo by měl být schopný flexibilně se ohýbat jako gymnastka? Ještě lépe. Váš firemní cloud by měl být jako dobře padnoucí superoblek.
Úvodní fotka - newsletter (5)

Zima, teplo, zima,…

Představte si oblek, který vám dobře padne. To by mělo být vcelku běžné. Ale superoblek jde ještě dál a v závislosti na počasí vám za chodu upraví tloušťku látky a případně doplní příjemně vyteplenou podšívku z merino vlny. Za každých okolností je vám tedy příjemně a máte to, co potřebujete, abyste den zvládli v pohodě.

Cloud by se měl přizpůsobovat úplně stejným způsobem, protože svou velikostí se vám vždy přizpůsobí. Okolnosti vaší firmy se mění. Může jít o interní změny, například zvětšení týmu nebo start nového týmu či oddělení. Také ale může jít o externí vlivy, jakými může být pohyb na trhu nebo změny preferencí vašich potenciálních zákazníků.

Řekněme, že jaro je pro vaši firmu takovým běžným obdobím, ale v létě se vše mění a začíná nápor. V tu chvíli vy potřebujete posílit infrastrukturu, aby se nestalo, že vaše systémy padnou a zákazníci ostrouhají.

Cloud udělá přesně to, co váš superoblek. Umožní vám v každém okamžiku změnit objem zdrojů. Vždy tedy máte přesně to, co k práci potřebujete a tím pádem také platíte jen za to, co potřebujete. A pozor, ne každé cloudové podmínky jsou výhodné a řídí se mottem flexibility (viz náš článek o cloudových žroutech).

Doplňky podle potřeby

Váš superoblek se ale neřídí pouze povětrnostními podmínkami. Dbá o vás i při různých každodenních příležitostech. Když jdete do kanceláře, obleče vás do košile a saka. Jakmile se ale přiblíží chvíle pracovního oběda, superoblek vám rovnou napřesno nasadí i kravatu. A pokud vás náhodou večer čeká formální událost, tak se váš outfit změní v krásný smoking s motýlkem a padnoucí vestičkou. Bez velké námahy a přesně ve chvíli, kdy to potřebujete.

Cloud vám díky tomuto přístupu umožňuje mít pracovní prostor pro vaše techniky přesně na míru. Nejde jen o změny samotného objemu zdrojů, ale hlavně o možnost tyto zdroje používat pro stavbu jednotlivých serverů a jejich úpravy. IT by mělo fungovat dynamicky a přesně by mělo pokrývat okolnosti a situace, do které se vaše společnost v průběhu času dostává.

Když například vývojové oddělení potřebuje udělat testy, měl by server na testování běžet celý měsíc, nebo pouze po dobu, kdy bude potřeba? Odpověď je jasná, ale otázkou je, zda vaše prostředí toto umožňuje?

Rozumí vám

Superoblek také bere v potaz vaše preference a vnímá vaše potřeby. Volí látku, barvu a vzor tak, aby jste se sami sobě líbili. Ve výběru vám rozumí a velmi dobře s vámi komunikuje. Výsledkem pak je, že jste vždycky oblečeni tak, jak si přejete.

Stejně tak by vám měli rozumět i technici, kteří vám cloud poskytují. Na jedné straně by měli být schopni domluvit se s vámi vaším jazykem. Na druhé straně by také měli být odborníky, kteří vám poradí v případě, že se něco děje. A ještě je tu třetí strana, která časově předchází ty první dvě. Pro úspěšný provoz jakékoli IT infrastruktury je nutná dobrá prvotní analýza, která ukáže, jaký postup a architektura jsou nejvhodnější.

V dnešní nabídce IT je možné se jednoduše ztratit. Ještě hůře, je velmi jednoduché věnovat čas a úsilí cloudu, který neodpovídá vašim potřebám.

Pouze naplno

Váš superoblek je také vždy kompletně připravený. Nestane se vám, že byste potřebovali nějakou jeho funkcionalitu a ona nebyla dostupná, protože musíte dokoupit nějaký další modul.

I váš cloud vám má poskytovat kompletní zázemí a to přehledně a jednoduše. Samozřejmě, že některé vlastnosti dané služby mohou být doplňkové, ale nebavíme se tady o těch základních. Když si chci koupit cloud, tak je tam potřeba mít základní zdroje (CPU, RAM, disk), IP adresu a SLA. A to, že byste třeba chtěli vyšší úroveň SLA, to už je doplnění. V základu tam ale určitá úroveň služeb musí být.

Je škoda, že superoblek ve skutečnosti neexistuje. Cloud ale ano. Jednotlivé oblasti, na které jsme se společně podívali, tak by měli být základním stavebním pilířem cloudové firemní infrastruktury.

Je ale potřeba skutečně věnovat čas důkladné analýze, abyste cloud zvolili správně. Můžete si totiž vybrat mezi virtuálními privátními servery, virtuálním datovým centrem anebo multicloudovým prostředím. Správná volba je v tomhle ohledu pro vaši firmu klíčová nejen s ohledem na efektivitu, ale také s ohledem na náklady. Špatná volba se vám může velmi prodražit.

Doporučené

Vyplňte následující formulář

  Jméno
  Příjmení
  Email
  Telefon
  Předmět
  Co pro vás můžeme udělat?