CEPH - Celkem Efektivní Přístup k Hardwaru
Ale CEPH jako softwarově definovaná storage umožňuje efektivní nakládání s hardwarem. Navíc je to řešení open-sourcové. Ale k tomu až za chvíli.
V rámci našeho hyperkonvergovaného prostředí (softwarově definované všechno) používáme právě technologii CEPH, abychom zákazníkům poskytovali služby nejvyšší kvality. Společně se teď podíváme, proč jsme přistoupili k této volbě.
Co je softwarově definovaná storage (SDS)?
SDS je přístup, který přinesl revoluci do nakládání s daty. Dříve bylo zvykem, že váš fyzický server obsahoval mimo jiné i fyzické komponenty pro ukládání dat. Pokud byste chtěli storage přehodit do jiného serveru od jiného poskytovatele, měli jste smůlu.
Softwarově definovaná storage ale přišla s přístupem oddělení hardwaru od softwaru. Architektura storage je tedy oddělena od hardwaru a díky tomu je SDS možné provozovat na libovolných zařízeních. Kromě efektivnějšího nakládání se storage mi vás ještě osvobozuje od vendor lock-inu.
Navíc, pokud místo dříve došlo, hodně štěstí s výběrem. Museli jste se trefit dost přesně, aby se infrastruktura dala rozšířit. SDS ale už nic takového neřeší, je jí to jedno, takže si prostě hardware vyberete podle sebe a vaše IT vám nediktuje nesmyslné podmínky.
CEPH je jedna z platforme, která firmám pomáhá využívat principu softwarově definovaných storage. A my patříme k nim.
Jaké výhody má CEPH?
CEPH samozřejmě přebírá výhody obecné výhody SDS, ale přidává k nim i své.
Enterprise řešení bez enterprise řešení
Vzhledem k tomu, že CEPH pracuje na úrovni softwaru, v rámci storage je možné pracovat i s jinými softwarovými prvky. To může zahrnovat možnosti replikace dat. Z běžného hardwaru tak můžete získat storage, která poskytuje dostupnost a výkon na úrovni enterprise řešení.
Sbohem, RAID
CEPH také umožňuje chyby řešit na mnohem hlubší úrovní, takže se firmy mohou v klidu zbavit nutnosti zachovávat redundancy na úrovni virtuálních disků.
Odolnost na maximum
Díky oddělení od fyzických komponent se může zdrojový hardware nacházet kdekoli na světě. To umožňuje zachovat vysokou odolnost vůči nepříznivým okolnostem.
Zároveň také nemusíte řešit, jestli jsou technologie, na kterých běžíte, zastaralé. Pokud je potřeba odejít je do důchodu, bez nutnosti výpadku je můžete nahradit novějšími kusy.
Vše na úrovni softwaru
CEPH je softwarově definovaná storage, takže i veškeré úpravy se dělají na softwarové úrovni. Může jít o změnu zabezpečení, upgrady a downgrady nebo přesunutí virtuálního stroje. Nic z toho už nevyžaduje, abyste se zvedli ze židle, protože doba fyzického přesouvání dat nebo úpravy hardwarových parametrů je již díky CEPHu minulostí.
Jaké má CEPH nevýhody?
Samozřejmě nemůžeme tvrdit, že pro každou firmu je CEPH tím nejlepším řešením. Pokud bychom se ale měli bavit o obecné nevýhodě, je to, překvapivě, jako u každé jiné technologie specializované know-how.
CEPH je sice open sourcová technologie, ale pořád je to technologie, která má svojí logiku a architekturu. Pokud se tedy firma rozhodne zapojit CEPH do svého IT, musí také počítat s tím, že se technici musí vše doučit, případně musí outsourcově sáhnout po externích odbornících na CEPH.
Proč chtít prostředí využívající CEPH?
CEPH nabízí spousty možností, jak efektivně pracovat s hardwarem. A efektivita je společný prvek, který zajímá jak techniky, tak manažery. Je to tedy téma, na kterém se společně můžete shodnout. Ať už se jedná o nákup služeb poskytovatele, který na CEPHu staví, nebo potřebujete v rámci vlastního IT zakomponovat hybridní nebo privátní cloud.