Čerstvé potraviny? Chytřejší řešení = internet věcí
Obsah
Nejde však jen o velikost trhu, ale také o to, že lidé čím dál více vyžadují vysokou kvalitu potravin a správný přístup k jejich zpracování a uskladnění. V našem prvním příkladu využití IoT ve firmě se zaměříme na společnost, která vyrábí a skladuje potraviny.
Proč potravinářství IoT potřebuje?
Jídlo a potraviny obecně musí podléhat vysokým standardům, protože jejich nekvalita může vést i k vážným onemocněním. Je to tedy jedna z oblastí, která může skýtat ta největší rizika.
Proto je nezbytné, aby společnosti zabývající se výrobou a skladováním potravin měly účinné systémy, které neustále zajišťují bezpečnost a kvalitu produktů.
Jedním ze způsobů, jak toho mohou dosáhnout, je využití technologie internetu věcí. IoT lze využít k monitorování a kontrole různých aspektů výroby a skladování, od úrovně teploty a vlhkosti až po spotřebu energie. Nejde ale jen o pouhý sběr dat. Vhodné ovládací a přehledové panely dokáží firmám napovědět, co se v jejich výrobě děje a zda není potřeba zásahu v nestandardní situaci.
Konkrétní problém – jakost
Jedním z hlavních problémů, kterým potravinářství čelí, je jakost výrobků. To způsobuje vysoké finanční škody, ale také potenciální problémy se zákazníky a hygienou, pokud tento problém není odhalen včas. Výsledkem pak je vyhození veškerých surovin, času, úsilí a peněz do koše. A k tomu stačí v potravinářství velmi málo.
Řešení problému
Technologii IoT lze v potravinářských firmách s ohledem na zamezení kažení využít třemi hlavními způsoby – kontrola teploty, kontrola vlhkosti a upozornění na nestandardní stavy.
Měření teploty
IoT čidla lze použít ke sledování úrovně teploty v celém podniku – v místnostech, v chladících boxech, v lednicích, atd. Čidla v tomto ohledu dnes nemají omezení. Tak se zajistí, že výrobky po celou dobu výrobního a skladovacího procesu zůstanou při optimální teplotě.
Každé prostředí má samozřejmě své specifické nastavení teploty, proto je nutné si před instalací čidel dobře rozvrhnout, co chce firma sledovat a kde. Senzory pak umožní pracovníkům sledovat teplotu na dálku prostřednictvím aplikace nebo webového rozhraní, aby mohli v případě potřeby přijmout nápravná opatření – včas.
Kromě toho mohou být snímače připojeny k automatizovaným systémům, které upravují teplotu na základě okolních podmínek a přednastavených parametrů.
Kontrola vlhkosti
Čidla internetu věcí také slouží ke sledování úrovně vlhkosti, aby se zabránilo kažení spojeného s nevhodnou úrovní vlhkosti a tím pádem vyšší pravděpodobností výskytu plísní.
Kromě těchto samotných informací pro zaměstnance, kteří pak mohou na výkyvy reagovat, je nutné mít data napojená do systému, který dokáže zobrazovat nejen údaje o vlhkosti, ale také již zmíněná data o teplotě. Díky tomu pak může firma vidět korelaci různých změn a efektivněji pracovat s těmito stavy.
Upozornění na nestandardní stavy
Jedna věc je, že čidla sbírají data a zobrazují je. Další krok je, že je možné je připojit k automatizovaným systémům, aby se děly za určitých podmínek určité změny. Ale tím dalším krokem je ještě práce s urgentními situacemi.
Protože určitě je fajn, že lednička sníží teplotu, když dojde k nenadálému zvýšení, ale co když vypadne proud? V tu chvíli sebelepší automatizovaný systém nedokáže reagovat. A v tu chvíli přichází na scénu ještě jednou IoT čidla.
Senzory nezávisí na centrálním napájení, proto si dokážou všimnout, že něco není v pořádku a okamžitě dávají vědět zodpovědným osobám. Aby nedocházelo k falešným poplachům, řekne si firma před implementací řešení, za jakých podmínek mají upozornění chodit, jakým způsobem a komu.
Díky tomu jsou zaměstnanci informováni nejen o takto kritických stavech, ale je možné dostávat zprávu o libovolném stavu, který ve výrobě nastane. Volba je čistě na firmě samotné.
Reálný příklad na závěr
Ukázali jsme si několik způsobů, kterými IoT zefektivňuje práci v potravinářství s ohledem na kažení. Reálnou zkušenost s tímto problémem má náš zákazník I love hummus (v současné době již pod názvem Beavia). Jejich příběh si můžete přečíst v naší referenci “IoT zajišťuje efektivní práci v potravinářství”.