Cesta k udržitelnému byznysu - pozor na cloudový odpad
Obsah
Může se to zdát zvláštní, ale i v oblasti cloudu a virtuálních prostředí se vaše firma může dostat do stavu, kdy je zavalena odpadem.
Nejsou to sice doslovné kusy odpadků, ale jde o výpočetní zdroje, za které vaše firma platí, ale ve skutečnosti je nevyužívá.
Cloudové technologie přinesly revoluční způsob, jakým firmy spravují svoji IT infrastrukturu a data. S tímto pokrokem však přišla i nová výzva – jak efektivně využívat cloudové zdroje a zároveň minimalizovat dopad cloudového odpadu.
Říká se, že využívání fyzických serverů je neefektivní a že je mnohem lepší přesedlat na cloudové prostředí. To je ale potřeba udělat správně, protože jinak se dostanete do úplně stejné situace – minimální efektivita, hodně výpočetního odpadu.
V tomto článku se zaměřím na dvě klíčové otázky a poskytnu návod, jak dosáhnout udržitelného využívání výpočetních zdrojů.
Cloudový odpad se skládá z nepotřebného softwaru, volných zdrojů a datových struktur, které se hromadí v cloudovém prostředí. To může zahrnovat staré virtuální servery, nepoužívané aplikace, záložní kopie a mnoho dalších zdrojů, které nejsou využívány pro současný chod firmy a jejího provozu.
Navíc, pokud jste se rozhodli pro provoz IT infrastruktury na hybridním nebo privátním cloudu, součást vaší architektury běží na fyzických zařízeních. Ekologický dopad spojený s tímto odpadem zahrnuje zbytečnou spotřebu energie pro provoz těchto zařízení a potřebu vyrábět nový hardware, který ale později není efektivně využívaný.
Efektivní využívání výpočetních zdrojů je ve firmách klíčové pro snížení cloudového odpadu a dosažení maximální efektivity, a to s minimální dopadem na ekologii. Zde je několik kroků, které firmy mohou podniknout – optimalizace infrastruktury, správa dat, udržitelný vývoj aplikací, sledování a zodpovědnost a vzdělávání zaměstnanců.
Firmy mají s ohledem na IT architekturu a infrastrukturu spousty možností, ale někdy převáží status quo nad efektivitou. Pokud chcete zatočit s cloudovým odpadem, efektivita musí převážit, což ale znamená práci navíc.
Ze všeho nejdřív je potřeba do pravidelného rutinního provozu zakomponovat interní audity cloudových zdrojů. Díky těmto analýzám můžete velmi jednoduše a včas odhalovat například běžící instance, které už není potřeba udržovat. Případně také odhalíte z dlouhodobějšího pohledu, že držíte více výpočetních zdrojů, než skutečně potřebujete.
Tento přístup vám také pomůže zjistit, zda současná architektura skutečně efektivně pokrývá vaše potřeby. Můžete zjistit, že je potřeba přesedlat na automatizovanější nakládání se zdroji – například pomocí Kubernetes clusterů v rámci K8s platformy. Tím můžete zajistit přesné škálování a dynamické přidělování zdrojů dle aktuálních potřeb.
Také ale můžete zjistit, že současný stav IT není udržitelný a analýza vám může pomoct odhalit, jak architekturu změnit, aby se vaše IT nestalo nepřizpůsobivým dinosaurem.
Různé druhy disků mají své opodstatnění. Liší se nejen vnitřními technologiemi, ale také rychlostí zápisu. Ve firmě určitě máte různé druhy dat. Některá spíše patří do archivu, jiná jsou používána na denní bázi. A pak je tu období, kdy se z potřebných dat stávají archivní kousky, až pomalu nepotřebné.
Pokud se vaše firma naučí nakládat s daty podle těchto či podobných kategorií, pak můžete data ukládat přesně tak, jak je potřeba. To vám pomůže nevynakládat zbytečné náklady na diskové prostředí, které svou cenou neodpovídá využití.
Kubernetes jsem v tomto článku již jednou zmínil a udělám to ještě jednou. Kontejnery přinesly velkou změnu do spousty oblastí IT a vývoj aplikací je jednou z nich.
Vyvažování zátěže, škálování a automatizovaná práce s výpočetními zdroji odstraňuje velké množství cloudového odpadu, aniž by byl omezen vývoj či následný provoz vyvíjené aplikace.
Ne úplně oblíbená slova, ale i v oblasti IT se přístup jasně daných firemních procesů a politik vyplatí. Pokud váš tým přijme závažnost nutnosti kontroly cloudového prostředí, pak máte skoro vyhráno.
Jde o to, aby firma vnímala průběžnou kontrolu využívání výpočetních zdrojů jako kritickou aktivitu, která přispívá k efektivitě finančního řízení. Může se to zdát zvláštní, ale cloud se může stát velmi nepříjemnou nákladovou položkou, pokud mu není věnováno dostatek pozornosti.
Obzvlášť náchylné k tomuto výsledku jsou virtuální privátní servery a služby, které zpoplatňují přenosy dat v rámci infrastruktury. U těch je vhodné začít.