OpenStack a Kubernetes -> flexibilita a stabilita

Rádi bychom převedli dva technické pojmy související s cloudem – OpenStack a Kubernetes – do manažerské řeči.

Manažeři a lidé z řad decision makerů se spíše věnují oblasti financí či nákladů a efektivitě jednotlivých aktivit a nástrojů. Někdy ale třeba narazíte na slova, která s touto oblastí na první dobrou nesouvisí a jsou to taková ta technická slova, ze kterých se mnoha lidem dělá špatně.
Jan Hes

Jan Hes

Senior IT Specialist

Rádi bychom proto převedli dva technické pojmy související s cloudem – OpenStack a Kubernetes – do manažerské řeči. Uvidíte, že na druhý pohled se vám tyto technologie budou zamlouvat mnohem víc, protože souvisí s tématy, které vás ve firmě nejvíce zajímají, s flexibilitou a stabilitou.

OpenStack – promotér flexibility

Nebudeme se bavit o tom, jaké technologie se pod tímto známým názvem skrývají. Spíše se podíváme na to, jak použití OpenStacku a souvisejících služeb pomáhá našemu cloudu – virtuálnímu datovému centru – zajišťovat flexibilní prostředí vám, našim zákazníkům.

Může se zdát, že když OpenStack služby připravují různí lidé a jsou to takové samostatné balíčky, které se pak skládají dohromady jako puzzle, že to není moc efektivní nástroj pro stavbu a provoz cloudu. Výhodou ale je, že celá komunita se neustále vyvíjí a reaguje na potřeby a vývoj trhu. Tím pádem jsou k dispozici služby, které vždy odpovídají poptávce a jsou vyvíjené tak, aby nabídka vždy odpovídala očekávání trhu.

Jako zákazník cloudového poskytovatele se nedostanete pod pokličku řešení, takže vlastně nevíte, na čem vaše virtuální prostředí běží. Ale může se stát, že se tento „podvozek“ projeví funkcionalitou, která se ukáže, že je pro váš chod nezbytná. Díky využití OpenStack služeb máme volnou ruku v tom, jak posouvat náš cloud směrem, který nejvíce odpovídá potřebám zákazníků.

Nejde jen o to, že OpenStack je otevřená platforma, která nás nesvazuje licencemi. OpenStack je aktivní komunita, která neustále vnímá pokrok na poli technologií i trhu, proto máme k dispozici vždy ty nejmodernější nástroje, která nám umožňují pracovat s naším prostředím velmi flexibilně a díky tomu upravovat funkcionalitu takovým způsobem, který odpovídá potřebám a přáním našich zákazníků.
Takto vypadá balík OpenStack komponent - každá část je pečlivě vybraná tak, aby co nejlépe plnila svou funkci a zároveň přispěla ke skvělému fungování celku.

Kubernetes – stabilní mozaika

Kubernetes je současným buzzword a kdo ho má, ten je král. Jaký vliv má ale to, že si pořizujete firemní cloud od poskytovatele, který na Kubernetes staví? Nebudeme se teď bavit o tom, když si zákazník postaví vlastní Kubernetes platformu ve svém prostředí. Ukážeme vám, proč my si zakládáme na tom, že Kubernetes pro naši platformu používáme a jak se to projevuje v uživatelském prostředí.

Díky Kubernetes můžeme součásti našeho virtuálního datového centra, jeho stavební bloky, rozdělit do několika částí. Díky tomu máme možnost zaměřit naši pozornost při správě, údržbě, aktualizaci nebo upgradu pouze na tu část systému, které se to týká. Jestliže tedy potřebujeme zaktualizovat jednu desetinu celého prostředí, nemusíme kvůli tomu vše restartovat a znovu nahazovat. Díky Kubernetes vezmeme pouze tu desetinu, které se naše pozornost týká, a provedeme potřebné úkony.

A co to znamená v reálném provozu pro našeho zákazníka, který nemá šanci vědět, že používáme Kubernetes, dokud mu to neřekneme? Tento přístup nám pomáhá zajišťovat co nejvyšší stabilitu prostředí a co nejkratší výpadky při nutné správě a opravách. To, co na běžných serverech trvá desítky minut, na virtuálních serverech jednotky minut, na Kubernetes prostředí dokážeme zvládnout během jednoho mrknutí oka.

Navíc nám Kubernetes pomáhá efektivně využívat zdroje, protože umožňuje využít principu sdílení operačního systému – jeho částí – podle toho, co která aplikace potřebuje.

Pokud jste už na termíny OpenStack a Kubernetes narazili, věříme, že jsme vám pomohli lépe nahlédnout do jejich přínosu cloudové firemní infrastruktury. Flexibilita a stabilita jsou už dnes nutností a vypadá to, že do budoucna budou hrát ještě důležitější roli. Buďte připraveni a využívejte ty nejlepší dostupné technologie. Jak to můžete dělat?

Doporučené

Vyplňte následující formulář

  Jméno
  Příjmení
  Email
  Telefon
  Předmět
  Co pro vás můžeme udělat?