Efektivní plány obnovy a jakou roli v nich hraje cloud (přehled podle IT architektury)
Plán obnovy (v angličtině recovery plan) je jedna z nejméně oblíbených oblastí v IT. Vyžaduje totiž analýzu (už to je „nesnesitelné“) a pak také záložní zdroje, které jsou navíc a sedí a … Jednoduše řečeno, na první pohled je plán obnovy pouze práce navíc bez reálného přínosu.
Avšak ten se vždy rychle ukáže ve chvíli, kdy dojde k narušení kontinuity činností firmy (neboli business continuity). Firemní fungování může být nevyzpytatelné a okolnosti se sejdou takovým způsobem, že je potřeba znovu nahodit systémy po nějakém narušení – může vypadnout proud, přijde přírodní katastrofa, dojde ke krádeži. Černým scénářům se meze nekladou, ale nekladou se ani vašim možnostem, jak na ně reagovat. Jen to chce tu zmiňovanou přípravu.
Aby byl plán obnovy skutečně efektivní, je nutné vzít v potaz způsob, jakým celé vaše IT funguje. Neexistuje totiž jeden vzoreček, podle kterého se znovu nahodí fungování libovolné firmy – už chápete tu individuální analýzu?
Podíváme se tedy dnes na jednotlivé typy architektury a také na to, co mít na paměti, když s ohledem na architekturu vytváříte svůj plán obnovy.
Infrastruktura není v cloudu
Ještě než se pustíme do té „vyšší vrstvy“ pro plán zálohy, musíme zmínit jednu klíčovou věc. Pokud jste se rozhodli provozovat své IT na železe u sebe (teď nebudeme rozlišovat, jestli je to bare metal nebo virtualizace, k tomu se dostaneme za chvilku), zálohování a plán obnovy se týká všech prvků, které zajišťují chod infrastruktury.
Je tedy nutné starat se nejen o data, ale také o elektřinu, konektivitu, chlazení, prostě veškeré provozní aspekty. Pokud železo umístíte k nějakému poskytovateli, tato oblast pro vás odpadá. Musíte ale například vyvážit to, že se k systémům už nedostanete interně, ale pouze přes internet. Takže máte hned první bod k přemýšlení – jak řekl Neruda, kam s ním?
Bare metal
Pokud vaše firma běží rovnou na serverech bez využití jakékoli jiné technologie, pohybujete se vlastně ve své vlastní sféře. Způsob fungování a formáty, se kterými běžně pracujete, totiž nejsou identické tomu, co najdete v cloudu.
Z pohledu hardwaru si musíte držet vlastně jeho kopii, aby jste se pojistili proti výpadku jakékoli komponenty ve fyzickém světě. To už samo o sobě je hodně velký náklad navíc.
Z pohledu softwaru si musíte promyslet, zda budete mít OS a data odděleně, nebo společně. Zároveň si také musíte správně stanovit plán zálohování – jeho četnost i častost. V plánu obnovy byste také měli zohlednit přístup například k RAIDu a držet se způsobu, který jste si zvolili v původním řešení. Obnova pak nebude snad tak chaotická.
Že tu nepadlo ani jedno slovo o cloudu? Ono totiž v tomto případě, pokud si chce firma držet vše v železe a on-premise a nevadí jí investice do komponent navíc, pak nemá cenu cloud nikomu nutit. Jsou tu ale situace, kdy i při provozu na bare metalu může dostat cloud šanci.
Například se může jednat o firmu, která se výhledově do cloudu chce přesunout. Pak dává smysl, že si najde hodně dobrého cloudového poskytovatele, který firmě pomůže vše nastavit a také se seznámit s neznámým prostředím cloudu. Zároveň je taková možnost k dispozici pro takové organizace, které do záložního HW prostě nechtějí investovat, ale zároveň nechtějí obětovat ani plán obnovy.
Důležité je, aby firma tento přístup k plánu obnovy vzala skutečně zodpovědně a věnovala čas a úsilí všem krokům, které budou v dané situaci nezbytné. Kdo ví, možná vám analýza pro plán obnovy ukáže, že můžete fungovat efektivněji i v běžném provozu.
Virtualizace
V této oblasti už se bavíme o efektivnějším využití fyzického vybavení pomocí virtualizačních technologií. Ačkoli nám stále neodpadá péče o HW a nutnost mít ho navíc, najdeme už některé světlejší stránky.
Při použití virtualizace už může být jednodušší pracovat se zdravím prostředí, protože můžete mít k dispozici grafické rozhraní, které vás o něm informuje. Může se tak stát, že nebudete potřebovat plán obnovy použít, protože se vám problém podaří vyřešit dřív, než vám shodí IT. Zároveň to může být váš pomocník pro zálohu a obnovu – tedy v případě, že je chyba softwarová. Tam pak může stačit pár kliknutí a opět běžíte.
I přechod do cloudu je jednodušší, protože virtualizace a cloud už spolu mluví bez problému. Takže spíše je opět otázkou, zda je pro vás plán obnovy zahrnující cloud to správné řešení. Protože možností je spousta, ale ne všechny se vejdou do vašich potřeb a možností.
Cloud
Nyní už se bavíme o řešení, kde se fyzická část vůbec neřeší. A ty další? Stručně řečeno, jak si to uděláte, tak to budete mít.
U virtuálních privátních serverů záleží na tom, co vám poskytovatel dovolí a za jakých cenových podmínek. U virtuálního datového centra je to plně ve vaší režii.
Také ale musíte zvážit, zda budete fungovat na jednotlivých virtuálních strojích nebo v kontejnerech, protože v tu chvíli se plán obnovy bude měnit. Jsou to technologicky naprosto odlišné přístupy. Netvrdíme, že jeden je lepší než druhý, ale jsou jiné a jeden z nich lépe sedne vašim potřebám.
Hybridní řešení
A u hybridního řešení platí tak i tak. Podle toho, jaké řešení máte, tak si můžete vyzobat informace z předchozích odstavců. Můžete mít kombinaci fyzického a cloudového, privátní a veřejný nebo například multicloud. Pro každý z těchto přístupů se dá najít efektivní řešení plánu obnovy, ale tak jako u všeho je to individuální.
Jak tedy na efektivní plán obnovy?
Jednoduše od podlahy – tedy analýzy. Ideálně se plán obnovy má řešit,, když si IT řešení plánujete. Ne vždy se ale věci podaří dokonale, takže je možné ho připravit, i když už běžíte.
Základem je ale komplexní know-how, protože potřebujete zanalyzovat stávající řešení, vaše potřeby a pak také vaše přání. A to bez širokých znalostí. nejde.