Firemní IT - 6 mýtů o fyzické infrastruktuře
Obsah
Telefony, počítače, tablety a další osobní mobilní zařízení. Někdo k tomu pak přidá i ta, která provoz ostatních zajišťují, takže se nám na seznamu objeví router nebo switch. Pokud se ale bavíme o provozu IT ve firmě, tak musíme ještě dál.
K běžné fyzické infrastruktuře, kterou firmy používají, patří servery, síťové prvky a disky (storage). To je ta neviditelná část IT, o které nevíte, že ji máte, dokud funguje. Maximálně si na ní vzpomenete, když vám za ni přistane faktura na stole.
Fyzická infrastruktura tu byla první, a tak se není čemu divit, že firmy si zvykly ji používat. A i když už jsme zažili vlny virtuální revoluce, tak stále existují i firmy, které se drží standardu fyzické infrastruktury a provozují vlastní serverovnu.
Je to ale opravdu standard? Pokud i vaše firma používá fyzické servery, tak se pojďte společně s námi podívat, jaké mýty vás možná opakovaně vedou k tomu, že vám vaše IT vám „žere“ víc, než je skutečně třeba.
Náklady na pořízení
Tím zásadním, co nás na první pohled zarazí, jsou pořizovací náklady fyzické infrastruktury. Koupě fyzických serverů s procesory, pamětí a disky je v dnešním pandemickém světě velmi nestálým byznysem. Ceny hardware vybavení vystřelily nahoru.
Navíc přichází nové aktivity, jako je například těžba kryptoměn nebo strojové učení, které do budoucna mohou také velmi zahýbat s cenami zařízení potřebná pro tyto aktivity. Nebavíme se už jen o speciálních operačních pamětech, ale i běžných discích.
Pokud bychom se ale chtěli podívat na ten mýtus, který fyzické servery s ohledem na náklady obestírá, je to názor, že tím nákupem si zajišťuji, že naše firma teď nějakou dobu nebude muset fyzickou infrastrukturu řešit. Ano, nebudete muset řešit prvotní investici, která už bude za vámi.
Jenže fyzická infrastruktura je jako banánovník, velmi náročná na péči — potřebuje specifické podmínky a správný přístup, aby se jí dařilo. I přes ty správné podmínky ale vyžaduje neustálou péči techniků a hodně pozornosti v případě, že se něco porouchá.
Náklady na provoz
Jak už jsme nakousli v předchozím odstavci, fyzické servery jsou náročné, opravdu náročné. I když by se vám mohlo zdát, že je prostě dáte do serverovny a ony tam běží, tak se zastavte nad těmito položkami, které pravidelně nacházíte na fakturách a vyúčtování:
- Elektřina
- Internet
- Chlazení
- Správa a údržba
- Opravy
- Aktualizace
- Upgrady
- Zabezpečení
- Zálohování
- Licence
To jsou prosím jen běžné provozní náklady. Navíc si k nim připočtěte výpadky systému a řešení všech problémů, které při provozu nastávají. A jednou za 3 roky také obnovu fyzických zařízení a prvků (to je ideální stav, ale běžně firmy využívají lhůtu 5 let, kterou životnost svých serverů tlačí na hranici).
A pokud byste chtěli například přeskočit zálohování, které skutečně jen velmi málo firem řeší správně, tak se také může zdát, že fyzická infrastruktura, která měla vydržet několik let bezproblémového provozu, „klekla“ a bez správných záloh nemáte co znovu nahodit. Po všech těch investicích a péči jste zpátky na nule.
Slovníček
Disaster Recovery – Řešení správně zálohovaného IT firmy spadá do ucelené analýzy Disaster Recovery, neboli obnovy po havárii. V rámci tohoto projektu s vámi technici projdou fungování vašeho IT, navrhnou správnou formu zálohování, pomohou vám ho nastavit a zajistí vám provoz prostředí, které bude sloužit jako záchranný bod v případě, že se cokoli pokazí.
Stabilita
Elektřinu a internet už dnes bereme jako něco samozřejmého. Ale stabilita připojení už samozřejmostí není. Obzvláště v případech, kdy jsou fyzické servery provozované mimo datové centrum. Pokud máte svoje firemní IT provozované v interní serverovně, tak jste buď zvyklí čelit výpadkům nebo žijete v neustálém podvědomém napětí, že to každou chvíli může přijít.
K tomu, aby se předešlo co nejvíce problémům s výpadky, tak je potřeba mít zálohované prvky IT provozu. A nejedná se jen o to, že někde budete mít schovaný malý diesel agregát, který nebyl nastartovaný od doby, kdy jste ho pořídili.
Pro správný provoz fyzické infrastruktury jsou vybavená datová centra, která jsou budovaná s tím, že budou specializovaná a dedikovaná na provoz IT. Každý systém, který v datovém centru běží, má svoji zálohu. Jak je na tom vaše serverovna?
Efektivita
Co myslíte, že má větší předpoklad ke kvalitnímu provozu — server, který je s vámi už tak dlouho, že ani nevíte, kdy jste ho pořizovali, nebo server, který je obměňován podle správného harmonogramu.
Firemní IT už není nějakým zastrčeným oddělením, ale pokud vám nebude správně fungovat IT infrastruktura, tak vám nebude správně fungovat firma. Představte si už jen ten problém, když na několik hodin vypadnou emailové služby. Jsme v koncích.
Datová centra si mohou dovolit neustále obnovovat hardware, aby systémy vždy běžely na těch nejmodernějších a nejkvalitnějších zařízeních. Dokázali byste na provoz své serverovny pravidelně vyčleňovat stovky tisíc na obnovu hardwaru? Navíc byste se ke spoustě zařízení ani jako běžný uživatel nedostali.
Flexibilita
Může se zdát, že když si pořídíte server a on vám provozuje vše, co potřebujete, je vlastně všechno, jak má být. Co kdybychom vám řekli, že svůj server nikdy nevyužíváte naplno? Obecně platí, že server, na kterém není spuštěná virtualizace, využívá svůj procesor maximálně na 10 %. U virtualizovaných serverů se u běžné firmy můžeme dostat na 50 %. Co na to říkáte, není to málo muziky za to, co jste za to zaplatili?
Bezpečnost
„Mám servery zamčené v kanceláři ve skříni, takže jsou v bezpečí.” Věděli jste, že když se vám někdo do té kanceláře vloupe a najde servery, tak jim stačí pouze vzít disky ze serveru? Data, která na tom disku jsou zapsaná, se jim pak povede relativně bez námahy vytáhnout jinde. A bezpečnost je fuč.
Navíc pro zabezpečený kyberprovoz potřebujete nejen nastavit ty správné ochranné prvky, ale také zajistit dodržování procesů, které mají zaměstnanci dodržovat.
Mýty o fyzickém IT vedou ke zvýšeným nákladům
Také vás fyzická infrastruktura napálila svým dojmem? Nízká efektivita je někdy patrná na první pohled, ale u fyzické infrastruktury je potřeba jít i hluboko pod povrch, abyste zjistili, co všechno se podílí na tom, že za firemní IT platíte víc, než je třeba.
Co s tím? Pokud vaše firma nutně potřebuje provozovat fyzické servery, tak si zajistěte housing v kvalitním datovém centru. A pokud si myslíte, že fyzického IT už bylo dost, tak se s naším kolegou Pavlem pojďte pobavit o tom, jak vám zajistit cloud přesně na míru vaší firmě.