Jak vytvořit dobrou exit strategii?
Když pak přijde problém, vzpomínají na tu chvíli, kdy se rozhodli strategii nenaplánovat a teď na to doplácí.
Je to ale skutečně takový problém? Je pravda, že je to teoretický plán, kterému musíte věnovat čas a energii, ale pořád je to lepší, než pak veškeré IT ztratit v černé díře, protože se stal problém.
A nenechte se nachytat na švestkách – exit strategie je vždy povinnost zákazníka, ne poskytovatele služby. Je to vaše záchranné lano pro případ, že potřebujete změnit infrastrukturu.
Exit strategie a poskytovatel řešení
Exit strategie je váš plán B, jak utéct od současného poskytovatele infrastruktury. Důvody mohou být různé – poskytovatel ukončuje službu, došlo k velkému problému nebo jen vaše firma našla lepší řešení a potřebuje tedy vše přemigrovat.
Důležitým krokem je si zjistit, zda sám poskytovatel do smlouvy nedává doložku o exit strategii. Abyste si ji vy nedali pěkně dohromady a pak jste stejně nenarazili na to, že poskytovatel vám například data vyexportuje v úplně jiném formátu, který je vám stejně nanic.
Ještě než se pustíme do jednotlivých oblastí, které je dobré do exit strategie zahrnout, uvedeme si jedno varování – exit strategie se netýká pouze single vendor infrastruktury. Pokud vaše firma běží v multicloudu, u každé aktivity, které běží u jiného poskytovatele, je nutné podmínky odchodu nastavit zvlášť. Co poskytovatel, to jiné možnosti.
Obsah exit strategie
Nyní už se podíváme na ty jednotlivé oblasti, které je dobré v rámci odchového plánu zohlednit. Budeme čerpat z podkladů vydaných KPMG.
Analýza současného stavu
Tenhle bod je určitě strašně šokující. Abyste se mohli hnout, musíte vědět, kde jste. Součástí každé exitové strategie by měl být popis stávajícího stavu architektury, infrastruktury a návazných procesů.
To často bývá kamenem úrazu, protože tento bod také naznačuje, že je potřeba ho udržovat aktuální. Čím detailnější popis, tím samozřejmě více práce s aktualizacemi plánu, ale tím také lepší připravenost a informovanost ve chvíli, kdy dojde k potřebě odchodu.
Navíc by takový analýza měla existovat už ze chvíle, kdy jste hledali vhodnou infrastrukturu. Je to totiž ten nejzákladnější podklad pro efektivní výběr. Pokud jste si tedy udělali domácí úkol při výběru, tak tuto část strategie máte hotovou. Než samozřejmě něco změníte.
Identifikace klíčových aspektů
Jinak řečeno – můžete něco obětovat? Ne nadarmo se aktivity rozdělují na kritické a nekritické. V případě skutečně ohrožující situace, můžete ve svém plánu specifikovat prioritu jednotlivých aktivit tak, aby se případně dalo řídit časovým plánem tak, aby došlo alespoň k zachování kritických procesů.
Zní to hrozně, samozřejmě, že budete chtít zachovat všechno, ale může nastat situace, kdy prostě možnosti budou omezené – čas nafouknout nejde. Je tedy důležité, aby tuto situaci přežilo to nejzákladnější, díky čemuž vaše firma může fungovat dál.
Analýza rizik a vhodných reakcí
Co vás ohrožuje? Některé faktory budou pro firmy stejné, jiné budou individuální. Udělejte si seznam rizik, jejich vážnosti a potenciálu, že se naplní. To vám dá dobrý přehled o tom, co můžete čekat a jak můžete reagovat.
V rámci předchozí části strategie budete mít uvedenou časovou alokaci, která je potřeba na každou aktivitu, aby bylo možné ji zachránit. Pak si můžete jednoduše napárovat rizika na aktivity, které v rámci daného problému bude možné zachránit.
Časový plán projektu (plán migrace, čas na nalezení nového vhodného řešení)
Tato část úzce souvisí s předchozími myšlenkami. Každá aktivita vám dá své požadavky a každé riziko vám dá své limity. Je tu ale ještě jedna oblast, na kterou se dá lehce zapomenout.
Konkrétní situace bude vyžadovat konkrétní časový plán, takže je nutné počítat s tím, že reakce bude muset zahrnovat i poskládání jednotlivých aktivit za sebou. Pokud budete mít správně zpracovaný rozpis aktivit a rizik, pak na tento plán nebude potřeba tolik času.
Také ale nezapomeňte na to, že budete ve většině případů, když uplatníte exit strategii, hledat jiné řešení. A to také není jako lusknutí prstem a raz, dva je tu nová architektura. Konkrétní požadavky musí být vyhodnoceny v kontextu možností trhu. Takže si na to nezapomeňte dát dost času, protože rozhodnutí o takto důležité věci dělaná zbrkle narychlo většinou nedopadají dobře.
Vyhodnocení situace pro začátek přechodu
Takhle část úplně není součástí strategie, ale je to spíše reakce na situace, které máte popsané v analýze rizik. Pokud ji máte sepsanou, pak také potřebujete přidělit někomu ten úkol, aby hlídal, zda není potřeba exit strategii uplatnit. Jinak je to kus papíru, který vám nepomůže.
Jak začít?
V IT velmi tradičně – konzultací. To je jediný způsob, jak své infrastruktuře můžete dopřát maximální péči a svému vědomí klid.