Jak zvládnout IFS certifikaci potravin díky IoT bez starostí
Obsah
Nároky na kvalitu výroby a bezpečnost skladování potravin jsou stále přísnější a lidské síly na jejich zajištění přestávají stačit.
Při přípravě na IFS certifikaci potravin může IoT poskytnout řadu nástrojů a systémů, které usnadňují sledování, řízení a optimalizaci procesů právě k zajištění kvality a bezpečnosti potravin.
Potravinářství je jedním z tradičních odvětví a některé firmy mohou mít dojem, že vždycky to bylo bez IT, tak není potřeba ho zapojovat nyní. Takový postoj ale může mít za následek neefektivitu v lepším případě a právní problémy v tom horším.
Proto se nyní podíváme na oblasti potravinářství, ve kterých je možné efektivně využít IoT pro zvládnutí IFS certifikace potravin.
Automatizace sledování procesů
IoT čidla umožňují automatické monitorování výrobních procesů, protože dokáží zaznamenávat a předávat do centrálního systému informace o teplotě, vlhkosti, čistotě, přítomnosti alergenů a dalších parametrech, které musí být vykazovány v rámci IFS auditů.
Tato data pomáhají zajistit, že všechny procesy jsou v souladu s IFS standardy, a zaznamenávat také potřebné podklady pro IFS audity bez stresu, že se na něco zapomnělo.
Real-time data a upozornění
IoT systémy sbírají z čidel data v reálném čase. Jednou výhodou je, že v každém okamžiku můžete podmínky výroby, skladování a přepravy kontrolovat.
Ale asi ještě větším přínosem je možnost díky těmto okamžitým datům získávat upozornění o nestandardních stavech. Vzhledem k tomu, že IFS dbá na nejvyšší kvalitu, je naprosto klíčové, aby cokoli, co by ji mohlo ohrozit, bylo odhaleno a vyřešeno co nejdříve.
V případě lidského hlídání může být reakce rychlá, ale díky IoT je okamžitá. A to je příliš velký rozdíl.
Vylepšená sledovatelnost
Ačkoli potravinářské firmy dělají pro kvalitu a bezpečnost potravin, i tak se může stát, že se něco nepovede. I v takovém případě je ale rychlejší reakce vždy lepší.
Pokud tedy dojde k potřebě stáhnout konkrétní produkty, IoT systém na sledování pohybu produktů napříč dodavatelským řetězcem napomůže k rychlému vyřešení problémové situace.
Prediktivní údržba
Už jsme se dost věnovali kvalitě a bezpečnosti potravin, ale důležitou součástí celého procesu je také zdraví strojů, které ve výrobě jsou. IoT je i v tomto ohledu univerzálním nástrojem.
Pomáhá průběžnou analýzou stavu přispívat k prediktivní údržbě – například ke včasné výměně dílů. Díky tomuto přístupu jsou minimalizované nečekané výpadky a nutnost zastavit výrobu.
Optimalizace energetické spotřeby
Ke kvalitní výrobě potravin nepatří pouze výsledná jakost produktů. Patří k tomu například i efektivita výroby, včetně spotřeby. IoT čidla je možné osadit na elektrická zařízení a měřit jejich spotřebu – podle jednotlivých spotřebičů a v každém okamžiku. Díky tomuto detailnímu přístupu je možné optimalizovat náklady na provoz a splnit i požadavky na efektivní fungování.
Digitální dokumentace
Jedním z nejjasnějších důvodů pro implementaci IoT technologií do potravinářství je právě automatizovaná příprava různých druhů výkazů. Od zapisování incidentů a jejich řešení včetně časové osy, po jasné grafy optimalizace fungování a zajištění bezpečnosti.
Jednou velkou výhodou je hlavně minimalizace lidské chyby, takže nedochází k nesplnění IFS auditů z důvodu zapomenutých informací. A správná automatizace také samozřejmě šetří čas.
Jdeme do IoT
Samozřejmě, že bychom našli i další oblasti, ale vybral jsem těchto 6, protože je na nich přínos pro potravinářství velmi dobře vidět. Pokud vás IoT pro řešení IfS ve vaší firmě zaujalo, ozvěte se mi. Společně najdeme to správné řešení pro vás.