Potřebujeme licence od Microsoftu, jdeme do Azure - nebo ne?
Obsah
Problém je v tom, že platíte za mnohem víc, než jen za zmiňované licence. A do toho všeho se ještě promítá obchodní model poskytovatele a omezení, která se rozhodne do služeb zakomponovat.
V tomto článku se podíváme na 4 aspekty, které je nutné zhodnotit, když hledáte cloud a potřebujete licence od Microsoftu (například na provoz serveru či terminálu). Azure se zdá jako jasná volba, ale protože je každá společnost jedinečná, nelze bez analýzy říct, zda tomu v konkrétním případě je, nebo ne. A analýzu můžete ve své firmě začít těmito oblastmi – cena za všechny komponenty, minimální limity služby, obchodní podmínky a jednoduchost.
Finance
Náklady na výpočetní výkon
Když ve firmě potřebujete například server s operačním systémem Windows, mohlo by se zdát, že to bude právě ta položka, která rozhodne – nejnižší cena vyhrává. A protože to je vlastní produkt Microsoftu, Azure vyhrává.
Jenže. Microsoft má svoji cenovou politiku, která automaticky neznamená, že by si ho vaše firma měla pořídit. Auto byste také nepořizovali jen proto, že barva není za příplatek.
Provoz cloudové architektury zahrnuje mnohem víc, než jen náklady na licence. Může se tedy stát, že vámi vybrané řešení bude levnější někde jinde – celkově a včetně licencí. Cena se totiž hlavně odvíjí od výpočetních zdrojů a případně dalších položek, které se poskytovatel rozhodne účtovat. Jako například následující kategorie.
Datové přenosy
Jedna z položek, se kterou v Azure musíte počítat, je poplatek za přenesená data. Jakmile se cokoli uděje ve vašem prostředí, ozve se cinknutí pokladny.
Záludnost této položky je v tom, že je prakticky nepředvídatelná. V každé firmě je přeneseno kvanta dat a v každé firmě se to kvantum rovná jiné hodnotě. A to nejen v porovnání s ostatními společnostmi, ale také v porovnání s jinou periodou v téže entitě.
Tato položka je červeným vykřičníkem a můžete buď do rizika jít, nebo si vybrat poskytovatele a řešení, které za přebos dat nechce vůbec nic (jako například CLOUDPOINT).
Partnerství
Jednou z možností výhodného balíčku služeb je program Microsoft partnerství. Různé názvy a podoby nabízí firmám kombinace zvýhodněných služeb. Seznam je ale dlouhý a je potřeba znát terminologii. Je vhodné v tu chvíli požádat o pomoc s pochopením balíčků, protože nejde o levnou záležitost – bavíme se až o řádech desítek tisíc korun.
Je také vhodné požádat o konzultaci, protože se může stát, že typ architektury zahrnutý v partnerském balíčku nemusí odpovídat potřebám firmy. Společnosti se mohou dostat do situace, kdy mají například virtuální servery, ale mnohem lépe by jejich potřebám odpovídalo virtuální datové centrum. Konzultace vztahující se na architekturu je vždy dobrý start (my ji poskytujeme zdarma).
Limity služby
V rámci platformy Azure také narazíte na omezení v podobě daných konfigurací a minimálních velikostí disků. Tyto limity mohou vyústit v cloudový odpad kvůli nedostatečné přizpůsobivosti potřebám.
Konfigurace serverů
Aplikace a systémy mají své požadavky na velikost serverů, na kterých běží, a ne vždy se povede, že právě takovou konfiguraci najdete. Někdy se musíte spokojit s nejbližší vyšší konfigurací.
Jakmile byste potřebovali škálovat, na cestě je další server, ne jen úprava konfigurace. V takovém případě je opět lepší možností virtuální datové centrum.
Velikost disků podle rychlosti
Disky za svou historii prošly vývojem – nejprve jsme tu měli plotnové HDD, pak přišly SSD disky a nyní jsme se posunuli k upgradované verzi SSD NVMe. Tyto disky se kromě jiného liší také rychlostí zápisu. Některé aktivity nepotřebují vysoké rychlosti, ale jiné si je naopak vyžadují.
V rámci Azure ale narazíte na problém – když například chcete využít rychlosti SSD NVMe, pak si musíte vzít minimálně 8 TB prostoru. To je hodně a pravděpodobně to ve většině případů bude několikanásobně převyšovat potřebu.
Obchodní podmínky
Další dobrou oblastí pro kontrolu jsou obchodní podmínky a hlavně přístup k cenové politice. Microsoft oznámil změny ve svém přístupu a od letošního roku bude dvakrát ročně optimalizovat ceny v závislosti na vývoji trhů. To může znamenat, že se ceny výrazně sníží, ale také, že se výrazně zvýší. Představuje to tedy další nejistotu ve vašem rozpočtu. Alternativou je poskytovatel, který používá koruny, takže nedochází ke změnám vzhledem ke směnným kurzům.
Jednoduchost
Do nákladů na prostředí je ale také potřeba započítat položku, která není úplně na první pohled vidět – školení techniků. Vaši technici se musí s prostředím sžít, pochopit ho a mít ho jako svou prodlouženou ruku. To samé musí platit o manažerovi a vyúčtování.
Azure – ano, nebo ne?
To rozhodnutí je na vás. Mělo by být ale založené na dobře zpracované analýze potřeb a architektury, aby se vám nestalo, že sice dostanete licence na Windows se slevou, ale celkem zaplatíte mnohem víc, než kdyby bylo prostředí od jiného poskytovatele. Detailní analýza může začít konzultací zdarma.