Vzdálená pomoc

Skutečná cena fyzické IT infrastruktury

IT oddělení dostalo rozpočet na nákup serverů. Je ale rozdíl mezi tím, kolik IT stojí a kolik skutečně stojí.

V dnešní virtuální době je stále populární pořizovat pro provoz firemní IT infrastruktury fyzické servery. Důvody necháme stranou, ale zaměříme se na to, co každého skutečně zajímá – kolik to stojí. Je možné, že IT oddělení dostalo rozpočet na nákup serverů, a tak se těší, že celou sumu bude moct věnovat na nákup nadupaných strojů. Nakonec jsou ale všichni zklamaní. Proč? Protože je rozdíl mezi tím, kolik IT stojí a kolik skutečně stojí.

Podíváme se na celkové náklady na vlastnictví dvou serverů. Stranou necháme některé aspekty, které ještě celý výpočet komplikují a očerňují (například střední dobu poruchovovsti a hodnotu peněz v čase). Budeme počítat s tím, že si pořizujeme IT infrastrukturu na 5 let.

Prvotní investice

 

Již v této fázi narážíme na první zklamání. Kromě samotných serverů je totiž potřeba nakoupit ještě další hardware, který je nezbytný pro slušný provoz fyzické infrastruktury. Pořizujeme tedy dva servery s konfiguracemi

 • 2x CPU (12 jader), 4x 32 GB RAM, 8x 1,92 TB SSD
 • 2x CPU (20 jader), 4x 32 GB RAM, 6x 3,84 TB SSD

a k tomu UPS záložní bateriový systém. Tady je potřeba dodat, že průměrná životnost UPS nedosahuje 5 let, se kterými počítáme v tomto našem příkladu, takže je potřeba co celého výhledu tuto jednotku započítat hned dvakrát. Mnoho firem se rozhodne tuto část vynechat, ale my ji v kalkulaci necháme, protože chceme pracovat s příkladem odpovědné firmy.

Do výpočtu započítáváme i běžnou chladící jednotku, která na tyto dva servery bude stačit. Ty se dají uchladit i oknem ,ale zmínili jsme se, že se na celou věc díváme jako zodpovědná firma. Tak nechceme, aby naše teplota zbytečně kolísala, takže raději zajistími kontinuální přístup ke stabilnímu chlazení. Připojení k internetu máte v kanceláři tak jak tak a místo ve switchi se na servery také pravděpodobně najde. Odpadají i takové náklady, jakými jsou rack s kabeláží a infrastruktura s konektivitou. Tyto náklady necháme v tabulce pro vaši představu, ale do výpočtu je nebudeme používat.

Server 1184 673 Kč
Server 2235 877 Kč
Záloha40 000 Kč
Chlazení40 000 Kč
Infrastruktura – konektivita50 000 Kč
CELKEM ZA INVESTICE500 550 Kč

K této celkové ceně ale ještě nezapomeňte přičíst náklady na dopravu, montáž a instalaci.

Provozní náklady

 

Úspěšně jsme tedy vynaložili čas a úsilí na to, abychom zajistili veškeré potřebné vybavení. A nyní už nás čeká 5 let bezstarostného provozu… samozřejmě, že s tím nikdo nepočítá. Ale také je dost možné, že spousta firem nepočítá se všemi provozními náklady, které jejich fyzická infrastruktura spotřebuje.

Je nasnadě, že na fakturách se objeví elektřina za provoz serverů, chlazení a bateriové zálohy.

Energie – server191 318 Kč
Energie – UPS85 410 Kč
Energie – chlazení76 584 Kč
Celkem353 312 Kč Kč

K těmto položkám ale nesmíme zapomenou započítat také náklady na pravidelné servisy a údržby jednotlivých zařízení, včetně neplánovaných servisů, oprav, aktualizací a revizí. Pokud budeme velmi hodní, tak tyto náklady vyjdou následovně:

Servery634 304 Kč
Chlazení – revize12 500 Kč
CELKEM PROVOZNÍ NÁKLADY1 000 116 Kč

Životnost

 

Teď si vše ještě více zkomplikujeme, protože do celé kalkulace započítáme ještě životnost. Částky, o kterých se zatím bavíme, se vztahují na 5 let, kdy by nám mělo celé naše vybavení vydržet. Jenže co po těch 5 letech? Ano, všechno je potřeba udělat úplně znovu. Změnily se technologie, zařízení, výrobci, takže to není jen o tom, že si tu celou objednávku uděláte po 5 letech znova.

Číslo, která na fakturách nenajdete

 

V potaz vzhledem k celému výpočtu ještě vezmeme jedno číslo, se kterým se jen tak ve finančních záznamech nesetkáte. Jde o efektivitu využití výkonu jednotlivých serverů. V případě, že server používáte tak, jak je, tak se smiřte s tím, že za tu obrovskou investici budete používat jen přibližně 15 % celého výkonu serverů. V případě, že vaši iťáci pracují s virtualizací, tak se tento podíl zvedne tak na 50 %. Bavíme se tedy o tom, že ve výsledku na investici zaplatíte o 50 – 85 % víc, než skutečně byste potřebovali.

Sečteno a podtrženo

CELKEM NÁKLADY NA 5 LET1 500 666 Kč

Toto byl reálný příklad a situace a můžeme se tedy podívat, jak by to za těchto specifických okolností bylo s cloudem.

CLOUDOVÉ NÁKLADY NA 5 LET1 500 000 Kč

V tomto případě jsme na poměru 1:1. Ale zamyslete se nad dalšími benefity, které v tomto jednom čísle vidět nejsou. Při provozu infrastruktury v cloudu vám odpadají všechny starosti s péčí o veškerá zařízení. Zároveň také můžete lehce měnit velikost vaší infrastruktury. Když se u fyzických serverů netrefíte a servery vám nebudou stačit, ty investice se vám velmi prodraží. Tak co říkáte, nebylo by mnohem lepší vzít kapitál, který máte vyčleněný na nákup fyzické infrastruktury, a změnit investici v provozní náklady cloudu?

Zaujali jsme vás?

Vyplňte následující formulář

  Jméno
  Příjmení
  Email
  Telefon
  Předmět
  Co pro vás můžeme udělat?