Cloudová repatriace
Přechod z globálního veřejného cloudu
Cloudová repatriace
Přechod z globálního veřejného cloudu
Kompletní analýza a plán přechodu na výhodnější a efektivnější typ IT infrastruktury
Možnosti je spousta, je na čase najít tu pravou
Nevyhovující status quo
Pomáháme firmám hledat alternativní řešení veřejného cloudu od globálních poskytovatelů – ten totiž nesplnil očekávání. Po prvotním hypu se v mnoha firmách ukázalo, že náklady jsou vlastně vyšší a firma je svázaná vendor lock-inem. Je čas na změnu.
Vyškolený tým
Naši IT odborníci se orientují nejen ve veřejném cloudu, ale mají za sebou dohromady desítky let práce s různými druhy firemního IT – od toho čistě fyzického, přes hybridní, až po čistě cloudové. Řešení hledají na základě hloubkové analýzy odhalující potřeby.
Správná cesta
Globální veřejný cloud pro vás možná není tou správnou cestou, ale to neznamená, že cloud pro vás není. Kromě veřejného cloudu existují na trhu i jiná cloudová řešení, případně jsou k dispozici i kombinace virtualizace a fyzického vybavení. Cloudová repatriace vám ukáže, kudy.
Konec trápení
Cloudová repatriace je výsledkem neúnosných nákladů na cloud a neefektivního prostředí, které firmám nevyhovuje. Analýza architektury a potřeb od zkušeného týmu vám jasně odhalí, kudy se vydat, aby mohla vaše firma fungovat bez strachu z dalšího cloudového vyúčtování.
Získejte odbornoukonzultaci zdarma
Možnosti cloudové repatriace s vámi probere náš kolega, který je odborníkem na IT řešení.
FAQ
Co je to cloudová repatriace?
Obecně se za cloudovou repatriaci považuje přechod od velkých poskytovatelů veřejného cloudu (tzv. velká trojka AWS, Azure a Google Cloud Platform) na on-premise řešení. Samozřejmě ale, že tato definice je velmi omezená a vhodnější by bylo říct, že si firmy vybírají alternativní řešení vůči hyperškálovým veřejným cloudům. Bez ohledu na jejich formu.
Důležitým aspektem je, že firma se podívá na své IT ne jako na celek, ale jako na soubor aktivit, které jsou individuálně definované svými potřebami.
Jak cloudová repatriace probíhá?
Nejprve si s vámi sedne jeden z našich ajťáků a podívá se na současné fungování vašeho IT. Dále se s vámi také pobaví o tom, jak potřebujete, aby vaše infrastruktura fungovala, a co všechno na ní běží.
Následně provedou hloubkovou analýzu, která jim jasně ukáže, jaké je efektivní řešení pro fungování vašeho IT. Závěry s vámi proberou tak, abyste z nich měli co nejvíc. Analýzu dostanete k dispozici a můžete se tedy na základně reálných dat a reálných finančních hodnot rozhodnout, co s vaší situací.
Doporučení se můžete držet, ale nemusíte, ale pokud se rozhodnete pro změnu, náš tým je vám plně k dispozici.
Jaké mají firmy pro repatriaci důvod?
FINANCE
Veřejný cloud bezesporu firmám ušetřil investiční náklady do hardwaru. Tím, že tato oblast fungování byla plně v rukou poskytovatele, zákazník se o ni nestaral. Jenže – to, co bylo ušetřeno na investicích, se pak stejně vynaložilo na vlastnosti služby, které vůbec neměly být zpoplatněné.
Logicky, když si kupuji cloud, platím za pronájem výpočetních zdrojů – procesorů, pamětí a disků. Jenže veřejný cloud požadoval po svých zákaznících poplatky za spuštění serverů nebo za přenos dat. Veškeré finanční výhody se vlastně proměnily v dost velkou noční můru.
Navíc jsou tyto položky často na fakturách uvedeny takovým způsobem, že nemáte šanci zjistit, za co vlastně ten poplatek byl zaplacen. Další výhoda vyletěla oknem – transparentnost.
LICENCE
Na první pohled je to dost logické rozhodnutí – když Microsoft poskytuje licence na operační systémy, jdeme do Azuru, abychom mohli mít zvýhodněné licence na naše virtuální servery.
Jenže pak přišlo to prozření, že licence jaksi zvýhodněné jsou, ale vaše celé prostředí je uzamčené u poskytovatele, který vás jen tak někam jinam nepustí.
LEPŠÍ SPRÁVA
Jistě je pohodlnější spravovat IT zázemí online než běhat po serverovně a tahat kabely. Jenže on se ten uzel může udělat stejně jednoduše na fyzickém kabelu i vašem mozku.
Veřejný cloud přinesl předkonfigurované sestavy virtuálních serverů, které neodpovídají přesně konkrétním potřebám. Takže se musíte smířit s druhou nejlepší variantou. Navíc můžete být ještě penalizovaní za to, že chcete třeba rychlejší disky – čím rychlejší disky, tím větší musí být.
Jaké rozhodnutí můžete s ohledem na analýzu pro repatriaci udělat?
ZACHOVAT STÁVAJÍCÍ ŘEŠENÍ
Vaše analýza vám skutečně může říct, že služby veřejného cloudu velkého poskytovatele jsou pro vás nejvýhodnější. Může to být z pohledu již navázaných služeb, které prostě nejdou nahradit a bylo by ekonomicky nevýhodné stavět vše od nuly někde jinde.
PŘEJÍT NA HYBRIDNÍ CLOUD
Pokud byste uvažovali o výměně veřejného cloudu za fyzickou infrastrukturu, možná nemusíte obětovat ani jedno. Hybridní cloud je kombinací fyzické infrastruktury a cloudu. Pokud tedy některým aktivitám vaší firmy nevyhovuje veřejný cloud, nechte tam pouze to, co se tam cítí dobře.
PŘEJÍT NA MULTICLOUD
Jak napovídá název – vícero cloudů je také možnost. Pokud chcete něco zachovat ve veřejném cloudu, ale něco chcete dát jinam, ale ne na železo, potom je možným řešením jiný druh cloudové služby, která nejlépe pokryje zbývající požadavky.
PŘEJÍT K LOKÁLNÍMU POSKYTOVATELI
Jak už jsme zmínili, není cloud jako cloud. Veřejný cloud velké trojky není jediný veřejný cloud. Pak máte k dispozici lokální poskytovatele, z nichž někteří se zaměřují na skutečně osobní přístup, což je něco, co většinou ve veřejném cloudu chybí.
Také může být řešením změna z virtuálního privátního serveru na virtuální datové centrum. Případně také přechod ze SaaS na IaaS. Možností je spousta, byla by škoda odsoudit potenciální efektivní řešení na základě špatné zkušenosti s úplně jinou službou a to jen proto, že sdílí své napojení na cloudové technologie.
PŘEJÍT NA PRIVÁTNÍ CLOUD
Pak je také možnost využít fyzickou infrastrukturu, ale trochu si jí ozvláštnit. Privátní cloud vám umožňuje naplno přesunou veškeré IT na vlastní fyzickou infrastrukturu, zatímco je provoz maximálně efektivní díky virtualizaci. Vlastně máte možnosti veřejného cloudu na vlastním železe.
VYUŽÍT KOLOKACE
Ne každá firma je Dropbox, který si může dovolit odejít z AWS a postavit si vlastní datové centrum. Pro takové případy je tu možnost využít datového centra jako služby. Kolokace umožňuje zakotvit v datovém centru, aniž byste museli vynaložit vysoké investiční náklady na vlastní prostředí a vybavení.
VRÁTIT SE K ON-PREMISE
A pak je tu řešení mezi vlastním datovým centrem a tím kolokačním – vlastní server nebo serverovna. Několik fyzických mašin a na tom, co je třeba. Jen si nezapomeňte nejdřív ověřit, že to je skutečně to pravé ořechové.