Náklady a kontrola - jakou roli hrají modely IT architektury
Obsah
Proto se dnes podíváme na rozdíl mezi virtuálním privátním serverem (VPS) a virtuálním privátním datovým centrem (VPDC). Slova server a datové centrum už se k vám asi donesla, ale možná je to spíš případ hodinky-holínky.
Ale co když vám řeknu, že rozdíl mezi těmito technologiemi pro vás může znamenat výrazné zvýšení efektivity a tím i optimalizaci nákladů. Jak to? Protože pokud si z těchto dvou modelů vyberete tu, která neodpovídá vašim potřebám, s efektivitou se můžete rozloučit.
Náklady
Jsme zvyklí, že když si pořizujeme počítač, prostě za něj zaplatíme a pak nás stojí jen elektřinu, kterou potřebuje k napájení. A pak jsou to nějaké aplikace pro fungování. A pak jsou to opravy…
Stejně je to s firemním IT – s náklady to není tak jednoduché. VPS i VPDC mají své vlastnosti, které souvisí s provozními náklady, možností upravit provoz a také zvětšit prostředí. Od toho, co vaše firma při svém provozu potřebuje, by se měl odvíjet výběr mezi modely infrastruktury.
Provoz
- Malá firma, které potřebuje ke své práci základní CRM a účetnictví.
- Malá firma, která vyvíjí aplikace pro zákazníky a provozuje je jako SaaS.
- Velká firma, která má vlastní vývojové oddělení.
- Velká firma, která potřebuje gigantické úložiště.
I když jsou tyto modelové společnosti odlišné, jedno mají společné – musí velmi dobře zhodnotit, jak svoje IT budou provozovat s ohledem na svoje potřeby. Schválně říkám potřeby a ne velikost, protože velikost firmy v tomto případě nehraje zásadní roli. Malá firma může mít mnohem větší požadavky na IT než velká firma.
U VPS se bavíme o provozních nákladech na jeden předdefinovaný virtuální server. Za ten je daná měsíční platba a u některých poskytovatelů ještě další variabilní náklady – například na přenos dat. U VPDC se bavíme o provozních nákladech na výpočetní zdroje bez ohledu na počet spuštěných serverů a komplexitu síťového prostředí.
V našich modelových případech by se tak například VPS mohlo hodit první firmě, zatímco firmy č. 2 nebo 3 by více benefitovali z VPDC, protože si nastavení celého IT mohou nastavit již od začátku.
Proč to řešit?
Při výběru se dají minimalizovat nevyužité výpočetní zdroje, za které by se jinak platilo, ale nebyly by využité.
Flexibilita
Při výběru je ještě důležité zohlednit jeden parametr – možnost výchozího nastavení podle vlastních požadavků. U VPS totiž firmy narážení na jeden důležitý aspekt – předdefinované servery. To znamená, že firma si nemůže tento jeden virtuální server velikostí přizpůsobit, ale musí si z dlouhého seznamu vybrat ten, který nejblíže odpovídá potřebám. Pro rozšíření je pak také potřeba pořídit další, nejblíže odpovídající VPS.
U VPDC jsou možnosti mnohem flexibilnější. Poskytovatel v tu chvíli neurčuje, jak jednotlivé servery vypadají, to určuje firma. Například u CLOUDPOINTU, který je typem VPDC, je možné si zažádat i o vlastní šablony serverů, takže skutečně si firma může na míru ušít své servery.
Navíc díky platbám za zdroje je možné v jednu chvíli mít jeden velký server a ve chvíli druhé mít ze stejných zdrojů několik menších serverů. Zatímco tedy VPS náklady skládají, VPDC je optimalizuje.
Proč to řešit?
Díky správnému výběru je možné přesně pokrýt potřeby v každém okamžiku.
Škálovatelnost
Možná více využívané slovo v původní anglické verzi – scalability. Už jsme tento prvek lehce naťukli v předchozí části u VPS. U nich je princip rozšiřování IT jasný – co potřeba, to nový server.
U VPDC je to ale jinak. Nemusíte hned kupovat všechno, když potřebujete jenom něco. Tím, že si pořizujete výpočetní prostředky, můžete rozšířit pouze to, co potřebujete.
Je tedy důležité vědět, jestli je vaše společnost ve svém IT fungování statická, nebo dynamická. Statická firma využívá stejné množství zdrojů po celou dobu svého fungování a pouze po dlouhé době se může stát, že se potřeby změní. U dynamických firem je to tak, že jejich potřeby se v čase mění, někdy ze dne na den.
Je tedy potřeba nejen mít možnost dobře pracovat se svými výpočetními zdroji, ale také mít možnost je co nejrychleji měnit. Nejen ty, které už máte k ruce, ale také ty, které od poskytovatele potřebujete navíc.
Proč to řešit?
Neplaťte teď za něco, co možná budete potřebovat někdy v budoucnu.
Jak si vybrat?
Odpoveď je – tak, aby to odpovídalo vašim potřebám. Pouze tak si zajistíte maximální efektivitu využití svého IT a zoptimalizujete náklady. A návod je jednoduchý – zadejte odborníkům, aby vypracovali kompletní analýzu.