Cross-provider cluster - na jaké úrovni ho řešit?
Jak se multicloud stává častějším návštěvníkem ve firmách, řeší se také víc jeho spolupráce s clustery a dalšími přístupy a procesy. Pokud firma používá multicloud a Kubernetes, pak zákonitě musí řešit tento prostý fakt – na jaké úrovni řešit sdílení zdrojů.
Možnosti jsou následující – na úrovní workloadů nebo na úrovni infrastruktury samotné. Tak jako ve většině případů se nedá říct, že jedno je principielně lepší než druhé. Jde spíš o to, v jakém prostředí potřebujete jejich výhody využít.
O čem se vlastně bavíme?
Pokud firma nasazuje do svého IT oddělení multicloud, pak chce využít možnosti služeb různých poskytovatelů. A pozor, není to tak, že pouze velké firmy těchto možností využívají. Jde spíše o to, že firma velmi intenzivně a dynamicky pracuje s velkou spoustou práce v rámci IT.
Infrastruktura je slovo, které není ve firmách neznámé. Je to vlastně soubor výpočetních zdrojů v nějakém formátu, s nějakými vlastnostmi a určitou architekturou.
Workload už ale nemusí být na první pohled tak zřejmý, protože už si pod ním lze představit různé věci. Pokud ale zůstaneme u Kubernetes, pak je workload velmi jednoduše řečeno každá jedna aplikace, proces nebo služba, která v clusteru běží.
Proč nás jednotlivé úrovně zajímají?
Teď, když už víme, že jsou tu konkrétní úrovně, na kterých se dá napříč poskytovateli pracovat, podíváme se na to, proč by to firmu mělo zajímat.
Odpověď je vcelku jednoduchá – protože každý přístup má své výhody, které jsou ale výhodami jen pro určité skupiny firem. Jakmile byste tedy zvolili variantu neodpovídající vašim potřebám, výhody by byly ta tam a už byste byly na cestě k neefektivitě.
Clustery na úrovni workloadu
Jak už samotné označení napovídá, jedná se o cluster zaměřený na seskupování zdrojů pro konkrétní workload – neboli aplikaci. Je tu sada zdrojů, které jsou dedikované jedné aplikaci. Ta sada je definovaná na základě požadavků této aplikace, takže se tyto sady mohou lišit workload od workloadu.
Jedná se tedy o přístup, který má za cíl věnovat co největší péči a pozornost jednotlivým aplikacím, které na infrastruktuře běží. Z toho plynou i výhody tohoto přístupu – izolace, optimalizace a škálovatelnost.
Izolace
Toto slovo spíše zní jako zápor než klad. V případě workload clusterů tomu ale skutečně je. Vzhledem k tomu, že každý workload má dedikované zdroje, nikdy nedojde k tomu, že by se workloady mezi sebou narušovaly nebo si braly zdroje.
Optimalizace
K té dochází na úrovni výkonu, protože mohu se zdroji pracovat individuálně u každé sady odpovídající každé aplikaci. Díky tomu jsou zdroje perfektně přizpůsobené potřebám konkrétního workloadu.
Škálovatelnost
Pokud dojde ke změně potřeb, pak je pouze nutné přizpůsobit se s ohledem na tyto změny a neřešit to, co zůstává stejné. Práce se zdroji se tak stává efektivní, protože každá aplikace je škálovaná podle svých potřeb.
Tyto výhody a také samotný popis přístupu nám napovídá, že cluster na úrovni workloadu je používaný v případě, že se firma zaměřuje na optimalizaci výkonu a izolaci zdrojů pro jednotlivé a oddělené workloady.
Clustery na úrovni infrastruktury
Tento přístup se také nazývá sdílený cluster nebo multi-tenantní cluster. Jedná se o pool sdílených výpočetních zdrojů, který je k dispozici napříč workloady a aplikacemi.
Pokud tedy máte pool výpočetních zdrojů – do kterých patří výpočetní výkon, storage a sítě – pak si z této sady tahají všechny workloady nasazené v clusteru. Tento přístup také má své výhody – efektivitu zdrojů, jednoduchý management a přizpůsobivost.
Efektivita zdrojů
Jakmile dochází ke sdílení zdrojů napříč workloady, pak jsou zdroje efektivně využívané, protože si pro ně může v konkrétní okamžik sáhnout kterýkoli z workloadů. Zdroje nejsou dedikované, takže se na nich dá více ušetřit.
Jednoduchý management
Jedna sada zdrojů je míň než vícero sad. To je jednoduchá matematika a plyne z toho i míra složitosti, s jakou je potřeba počítat při pohledu na správu jednotlivých clusterů.
Přizpůsobivost
Když přijde potřeba, prostě se zdroje přerozdělí. V tom spočívá přizpůsobivost tohoto přístupu správy cross-provider clusterů. Opět vychází z toho, že zdroje nejsou dedikované konkrétnímu workloadu.
Výhody clusteru na úrovni infrastruktury napovídají, že je vhodnějším přístupem pro firmy, které hledají úspory a konsolidaci multicloudového prostředí.
Který si vybrat?
Základ pro rozhodnutí už máte – potřebujete dedikované zdroje a škálovatelnost, nebo sdílené zdroje a důraz na náklady. Toto naše jednoduché shrnutí vám může napovědět, jaký přístup nakoupit, aby konkrétně vaší firmě přinesl ten největší užitek.