Jak identifikovat IT pradědu a naložit s ním?
Obsah
Jsme v roce 2023 a stále jsme u stejného tématu – ve firmách stále běží IT na legacy systémech a už je s tím skutečně něco potřeba udělat.
Co je to legacy systém?
Tento anglicko-český termín si během času trošku každý přiohnul ke svému zalíbení. Obecně ale mezi takové IT systémy patří ty programy a aplikace, které byly vyvinuty pro fyzickou infrastrukturu před desítkami let způsobem, který už se dnes nepoužívá (jak programovací jazyk, tak například typ databáze).
Můžete si tedy představit firmu, která je na českém trhu etablovaná už 25 let a od té doby své IT (například CRM nebo ERP) provozuje stále na stejném serveru.
Výhody legacy systémů
Je pravda, že i když nedostatečností se dá spočítat hodně, legacy systémy mají také nesporné výhody. Ty tkví například v tom, že doba, po kterou byly vyvíjené a laděné byla tak dlouhá, že se systémy staly špičkovými firemními nástroji.
Navíc i v lidské rovině najdeme výhodu, protože celá firma během své historie stavěla své IT kolem takového systému, takže všichni zaměstnanci jsou zvyklí na jeho logiku a způsob fungování.
Proč ho měnit?
Firma je na legacy systém zvyklá, je vyladěný, tak kde je problém? Ve skutečnosti je těch problémů několik a my se podíváme na tři základní – podpora, integrace, efektivita provozu.
Podpora
Legacy systémy byly vyvíjené způsobem, který byl běžný pro dobu před deseti, dvaceti, třiceti lety. Tyto přístupy už jsou ale zastaralé a pro spoustu z legacy systémů již nebude nikdo, kdo by zajistil podporu v případě, že je potřeba něco vyřešit – ať už problém nebo doplnění funkcionality.
Především pak legacy systémy běží na zastaralých či již nepodporovaných operačních systémech. Zde pak obvykle nastávají problémy s ovladači pro hardware či, v případě online řešení, především s bezpečností jako celku. Nepodporované technologie, zastaralé šifrování či dokonce bezpečnostní díry bez záplat jsou v těchto případech noční můrou celého IT oddělení.
Vezměte si, že byste ve firmě měli vozový park, který by se skládal z Fordu Modelu T, a přijeli byste do Ford servisu v dnešní době pro nějakou opravu. Je to nadsázka, ale pro legacy systémy se hodí pro znázornění minimální podpory pro jakoukoli situaci.
Integrace
Svět se vyvíjí, firmy se vyvíjí, zákazníci se vyvíjí… ale legacy systémy ne. Firmy během let svého fungování musely změnit přístup ke spoustě věcí, ale pokud se v IT zasekly u legacy systémů, pak dnes mohou řešit problémy s tím, jak vlastně správně integrovat takový program do zbytku IT, které už je vyrobené v úplně jiné éře výpočetní techniky a především s jinou filosofií jak provozu tak i uživatelského přístupu.
Spousta firem se dnes rozhodla využívat pro své IT potřeby cloudové služby, ale legacy systémy jsou vůči nim dost hluché. Jsou vyrobené pro fyzické železo na systému, který je z dnešního pohledu zastaralý. Proto jakékoliv propojení “integrace” s ostatními moderními IT systémy je zcela nemožná. Proto firmy narážejí na problém, že digitalizace společnosti nemusí být v případě existence legacy systémů úplně jednoduchá a rozhodně nebude levná.
Efektivita provozu
Dalším bodem je také to, že legacy systémy se provozují na fyzických serverech. Ty mají určité potřeby a také životnost (více se o tom můžete dozvědět v článku o mýtech obklopujících fyzickou infrastrukturu).
Náklady na provoz nejsou úplně nejmenší, zvlášť pokud přihlédneme k tomu, že pro firmy to nemusí být úplně ten typ infrastruktury, který by v dnešní cloudové době chtěly používat.
Co s legacy systémy?
Pokud se i ve vaší firmě objevuje tento systémový praděda, máte před sebou několik možností.
Zachovat status quo – Vaše firma může dál běžet na legacy systému a doufat, že bude fungovat ještě další roky. Budete se ale čím dál víc pravděpodobně potýkat s problémy, které jsme si popsali výše.
Překlopit celý legacy systém do cloudu – U některých legacy systémů, jejichž operační systém je kompatibilní s cloudovými ovladači, je možné přenést celý systém tak jak je. Už tedy nepoběží na fyzických serverech, ale v cloudu, takže se vlastně vlk nažere a koza zůstane celá. Pro zjištění, zda váš legacy systém půjde takto použít, je ale potřeba zkontaktovat se s odborníky na cloudové služby.
Přepsat legacy systém – Další možností je upravit kód programu takovým způsobem, aby byla vytvořena novodobá verze původního programu. Je to ale jako s rekonstrukcí budov – někdy je lepší ji strhnout a postavit novou, než ji renovovat. Opět je nutné spojit se s odborníky.
Migrovat – Další možností je opustit úplně myšlenku legacy systému a celou firmu přemigrovat na modernější nástroje. Na jaké a jak to bude vypadat, to je opět otázka na odborníky, protože každá firma má vlastní způsob fungování a potřeby.
Sbohem, legacy systéme
Efektivita je základem fungování firem a je dobré se upřímně postavit před otázku, zda je váš legacy systém motorem efektivity, nebo její brzdou. Je pravda, že změna je náročná, jak na čas, tak na úsilí a peníze, ale když si spočítáte dlouhodobý výhled, co vám ta čísla napovídají?