Potřebuje vaše firma cloudové úložiště nebo cloud?
Obsah
Dost často se nám stává, že lidé si pod pojmem cloud představují úložiště typu Dropbox, iCloud nebo Google Disk. Jak daleko ale cloud ve skutečnosti jde? Když se díváme na úložiště, je to jen špička ledovce. Ten skutečný cloud totiž začíná pod hladinou.
Ale i přes to, že na první dobrou není cloudová infrastruktura to, co vás napadne, tak to neznamená, že vám nemůže přinést mnohem větší užitek, než jen nasednout na vrcholek vyčnívajícího ledovce.
Vrcholek ledovce – úložiště
Cloudové úložiště, po kterém lidé prahnou, je pouze jednou z aplikací, které v cloudu běží. Není to tedy cloud, ale spíše diskový prostor, který pouze neběží lokálně na vašem zařízení, ale v cloudu. Všichni jsme zvyklí, že naše počítače jsou vybavené úložištěm s určitou velikostí – běžně jsme si s počítači kupovali 250 GB disky, dnes už jsou běžné spíše disky s velikostmi v řádech terabajtů.
A základem našich pracovních počítačů bývaly Microsoft Office. Word, Excel nebo Powerpoint jsme vždy instalovali do našeho zařízení a pak jsme pomocí ikonky spouštěli libovolné programy, které jsme na počítači měli nainstalované, a následné výtvory jsme ukládali na céčko (uživatelé Mac OS prominou).
Technologie ale pokročily, a tak se dnes díváme na trošku jiný princip spouštění základních programů a ukládání jejich dat. Například Microsoft Office balíček již dnes najdeme jako cloudovou službu Office 365 nebo v alternativní podobě jako Google Docs a spol. Ke spuštění potřebujeme přístup k internetu a otevření aplikace v prohlížeči. Žádná instalace programů, vše dostupné online, odkudkoli, kdykoli. Veškerá data jsou následně ukládána do cloudového úložiště spojeného s danou službou.
Vaše data již tedy nejsou ukládána na lokálním úložišti vašeho zařízení, ale v datovém centru provozovatele, který vám cloudovou službu poskytuje. A v tu chvíli vlastně neřešíte, na jakém cloudovém prostředí aplikace běží.
Pohled na vlastní cloud a úložiště – virtuální privátní server
Když se ale budeme bavit spíše na firemní úrovni, tak dospějeme k firemnímu IT, které je buď ve fyzické nebo virtuální podobě. O fyzické infrastruktuře jsme mluvili v několika posledních článcích, najdete je v naší části Blog. Ve virtuální podobě ale narazíme na první formu skutečného cloudu – virtuální privátní server. To je způsob poskytování firemního IT, který vám umožňuje právě nainstalovat a spustit například to cloudové úložiště na vámi spravovaném cloudu.
Funguje to tak, že si nekoupíte fyzický server, ale přednastavený virtuální server. A pak už postupujete stejně – vyberete si, co na něm budete provozovat.
Nejmodernější úroveň cloudu – virtuální datové centrum
Pro provoz firemní infrastruktury, na které může běžet i vaše cloudové uložiště, je ve většině případů nejvýhodnější virtuální datové centrum. Pokud k provozu firma potřebuje více virtuálních strojů (serverů), tak virtuální datové centrum zajišťuje maximální přizpůsobení každé činnosti, kterou je potřeba na těchto serverech provozovat.
Nejde tedy jen o cloudové úložiště, ale celé virtuální datové centrum poskytuje kompletní prostředí pro veškeré IT vaší firmy. Můžete na něm provozovat úložiště, účetnictví, e-shop, vývojářské nástroje, veškeré ERP systémy a jejich komponenty. Rozsah je neomezený.
Jaký cloud tedy hledáte?
Pokud potřebujete najít prostor pro vaše osobní dokumenty, fotografie a další média, tak si můžete zvolit z nepřeberného množství poskytovatelů cloudových úložišť – aplikací, které běží přes internet a vaše data ukládají do datového centra poskytovatele této služby.
Pokud ale hledáte alternativu vašemu současnému IT v podobě firemních fyzických nebo virtuálních serverů, tak nehledáte cloudové úložiště, ale cloudovou infrastrukturu. Podle vašich potřeb je pak možné vybrat si, v jaké formě cloud potřebujete. Náš kolega Pavel vám v takovém případě rád udělá analýzu vašeho firemního IT a doporučí, jaký cloud se vám vyplatí používat.