Proč dává multicloud smysl?
Objevuje se na všech cloudových konferencích, firmy se přeorientovávají a také se objevuje silný has odporu. Tak jako u každé technologie. My se dnes podíváme na to, proč dává smysl o tomto přístupu k IT infrastruktuře přemýšlet.
Když se budeme bavit o multicloudu, budeme se bavit o prostředí, které zahrnuje spravování a provoz cloudových služeb od několika poskytovatelů. Zároveň do této kategorie také spadá používání vícero cloudů z hlediska umístění v různých oblastech světa. řekneme si více, proč to tak někdo dělá.
Dobytí celého světa
Pro poskytovatele služeb, aplikací a jiných systémů, které běží v cloudu, je důležité, aby měli uživatelé z jejich používání co nejlepší zážitek. K tomu také patří to, že nic netrvá dlouho.
Z tohoto důvodu mnoho firem využívá multicloudová prostředí. Pro danou lokalitu vyberou poskytovatele, který v dané oblasti nejlépe zajistí bezproblémový chod. Zreplikují tak celé prostředí, aby ho uživatelé měli skutečně na dosah.
Je ale dobré vědět, na kolika lokalitách je nutné systém nasadit. Například Evropa je poskládaná geograficky i technologicky takovým způsobem, že provoz aplikace z České republiky dává smysl. Jde o to, že jsme hned vedle všech důležitých míst, takže ztráta rychlosti po celém kontinentu je zanedbatelná, ale to vše navíc za zlomek ceny, než u našich sousedů.
Pro navržení správné architektury globálního multicloudu je potřeba zjistit, jak každá lokalita funguje, jaký poskytovatel je v konkrétní oblasti pro danou aktivitu nejvhodnější a také přes jaké rozhraní bude celý multicloud spravovaný.
Optimalizace prvků = optimalizace celku
Aby byla IT infrastruktura ve firmě skutečně optimalizovaná, je třeba rozložit ji na jednotlivé typy aktivit, které musíme zajistit – provoz interních systémů, vývoj, testování, nasazení, atd. Vy víte, co ve firmě potřebujete – a správný partner vám pomůže zjistit, jak to, co potřebujete, provozovat efektivně.
Cloud je totiž technologie, která má různé formy a také se neustále mění – například na základě produktové politiky poskytovatele. Když si tedy firma pro každou logickou skupinu aktivit zajistí cloudovou službu odpovídající jejím požadavkům, může naplno využít potenciálu cloudu, tak, jak byl vymyšlený, a optimalizovat náklady na IT provoz.
Jak to vypadá v praxi
Například máme firmu, která vyvíjí aplikaci. Potřebuje tedy nejen prostředí pro vývoj, ale také interní systémy. Odpíchneme se od toho druhého. Interní systémy jsou většinou mnohem rigidnější, než například testovací. Systém běží relativně stále stejně a kromě běžných updatů se toho moc nemění.
V takové situaci se naše teoretická společnost může rozhodnout, že interní systémy nechá uzamknout na proprietární managed služby konkrétního poskytovatele. Jakmile jednou systémy nahodí, tým může dát ruce pryč a vše prostě běží.
Pokud se ale budeme bavit o části vývojářské, začínáme hledat jiná řešení. Ano, například nástroje pro vývoj mohou být také managed službou. Jednoduše proto, že jsou vyzkoušené.
Když se ale bavíme o testování a hledání prostředí pro nasazení, je lepší zvolit cestu jinudy. Managed služby totiž svým nastavení velmi omezují možnost zásahů a změn do určitých nastavení. Jenže pokud testuji, potřebují mít k dispozici možnost udělat jakoukoli změnu a nasimulovat jakýkoli scénář, aby se našli případné chyby nebo také vhodnější prostředí pro konečný provoz aplikace. Sáhnu tedy raději po virtuálním datovém centru, kde si přesně určím, jaké prostředky a v jaké konfiguraci použiju.
U tohoto případu je tak lepší do IT architektury zapojit řešení, které mají technici plně pod kontrolou a staví ho od nuly. Tím pádem mohou vše ovlivnit a nenechají se tak omezit mantinely univerzálního řešení. Pokud ano, mohlo by se stát, že jim unikne chyba nebo efektivnější přístup a to jen kvůli tomu, že managed mantinel prostě řekne ne.
Díky tomuto přístupu tedy firma najde nejen prostředí pro svůj cyklus vývoje, ale také vhodný cloud pro provoz konečné aplikace.
Architektura multicloudu efektivní jako mobilní telefon
Ať už vás nyní mobil zlobí, nebo je vaším nejlepším přítelem, má jednu nesmírnou výhodu – nehomogenní jádra. Co to znamená? Že procesor místo toho, aby byl nadupaný a pak se většinu času flákal, je poskládaný z jader, která jsou na tom výkonnostně různě. Některá mají větší schopnosti, jiná menší, a podle náročnosti operace dochází k jejich využití nebo vypnutí.
Tím, že firmy používají homogenní cloudovou architekturu, nechávají si utéct maximální optimalizaci. Pokud ale zapojí do svého fungování multicloud, pak se z jejich cloudů také stává nehomogenní architektura, která dokáže přesně odpovídat na požadavky. Ten zajistí interní systémy, ten zajistí vývoj, ten zajistí testování. A díky jednotnému dashboardu je vše efektivně i spravováno. Nenechte si tedy ujít ty úžasné možnosti cloudu jen kvůli tomu, že už nějaké řešení máte. Svět se neustále mění a na to byste měli brát ohled i vzhledem k IT infrastruktuře. Je potřeba ji pravidelně analyzovat a přizpůsobovat se změnám, která zákonitě přijdou.