Velmi zjednodušená odpověď zní: když to vede k optimalizaci nákladů a efektivnímu provozu IT oddělení.
Každá z jmenovaných variant XaaS má své výhody, každá má své uplatnění, ale je nutné rozeznat, pro jakou situaci se která hodí. Nejprve se ale pojďme podívat na to, co vlastně znamenají ty aaS zkratky.
Větší počet virtuálních serverů
Když se na trh dostaly virtuální servery, spousta firem okamžitě přešla z fyzického IT světa do toho virtuálního. Ale jak čas ukazuje, virtuální servery mají spoustu limitů a jeden z nich se týká situaci, kdy spravujete virtuálních serverů více.
Pokud bychom si chtěli zapojit názvosloví z tabulky, tak virtuální servery, které jsou většinově používané, se dají klasifikovat jako PaaS. Stále vám dávají určitou volnost, ale jen určitou. Virtuální server je nakonfigurován a nasazen v určité podobě s určitým systémem, ale když se vaše okolnosti změní, tak se vašim okolnostem nepřizpůsobí. Takže pokud jste si pronajali tenisový kurt a budete chtít hrát badminton, tak si musíte pronajmout další kurt, který bude připravený na badminton.
Velká výhoda IaaS v této situaci je to, že virtuální servery lze jednoduše nasazovat a mazat podle potřeby a to neustále se stejnými virtuálními zdroji. Pokud použijeme přirovnání s kurtem, tak IaaS vám dá k dispozici zdroje, ze kterých si prostředí stavíte. V našem přirovnání to byla plocha, kůly, lanka a síť. A vy si jednou postavíte tenisový kurt, pak si z něho postavíte ten badmintonový, ale nemusíte nic dokupovat. IaaS vám dává k ruce zdroje v podobě procesorů, operační paměti a disků. Zvolíte si, kolik čeho potřebujete, a vaši ajťáci už pak disponují se zdroji podle potřeb vaší firmy. Vše tak mají pod palcem v jednom prostředí, kde i vy můžeme kontrolovat, kolik toho potřebují a jestli náhodou není potřeba upravit fungování tak, aby se zvýšila efektivita.
Pro IaaS není ani problémem, pokud byste chtěli dva kurty vedle sebe, mezi kterými by se mělo přebíhat, zvát tam další hráče nebo by bylo potřeba jeden využít pro veřejnost a druhý ne. Všechna tato nastavení máte plně v rukou a je jen na vás, jak celé prostředí uchopíte a budete používat.
Provoz dynamického e-shopu
Pokud máte e-shop, který zažívá výkyvy, když například přijde sezóna, tak jistě máte zkušenost s tím, že vše závisí na tom, jestli systémy udrží nápor, který se na e-shop v inkriminovaných obdobích valí. A také to není zadarmo.
Pravděpodobně jste narazili na to, že vaše náklady jdou značně nahoru, když se připravujete na výkyvové období. A ty náklady neodpovídají časově vašim potřebám, jsou vám účtovány mnohem déle, protože je potřeba objednat je dopředu a podle obchodních podmínek.
IaaS má velkou výhodou, která se projevuje jako přizpůsobivost a flexibilita. Jak už jsme si řekli, s výpočetními zdroji nakládáte podle svých potřeb a jestliže očekáváte výkyv, jednoduše stačí objednat si více zdrojů, které na vás budou čekat, dokud nebude potřeba je použít. Navýšíte výkonnost strojů, aby pokryly návštěvnost a jakmile se vše vrátí do normálu, vrátí se do normálu i provoz IT infrastruktury. Náklady tedy přesně kopírují vaši potřebu a vždy platíte jen za to, co skutečně spotřebujete.
Navíc je možné využívat i systém, který ty výkyvy pokrývá automaticky, takže je vaše infrastruktura vždy nastavena tak, aby nedocházelo k výpadkům nebo přetížení.
Vývoj software
Kdybychom chtěli postup vývoje software připodobnit k nějakému tvaru, tak bychom se dopracovali k čáře podobné sinusoidě. Začínáme na nule, pak potřebujeme zdroje na vývoj a když se chystáme testovat a nasazovat, tak se ty požadavky rapidně zvýší. Ale zase jen na chvíli, dokud není po testování. A takhle pořád dokola.
PaaS jde samozřejmě použít a často se setkáte s tím, že vývojářské firmy používají virtuální servery od velkých globálních poskytovatelů. IaaS je ale v pokrývání potřeb vývojářů ještě mnohem lepší.
IaaS umožňuje vývojářům pracovat s určitým poolem (množstvím) zdrojů, které zaktivují a deaktivují podle toho, v jaké fázi vývoje se nachází. A některé datové toky v rámci serverů se pouští do internetu a některé ne. Tím jsou zajištěny funkčnost a rozsah, které přesně odpovídají potřebám vývojářů. A s nimi úzce souvisí i další skupina, která má velký prospěch z IaaS.
Poskytovatelé SaaS
Někteří ze softwarových vývojářů se specializují na produkty, které později poskytují jako službu. V takových případech je IaaS skvělým pomocníkem, protože poskytovatelé SaaS nepotřebují nadimenzovat na základě odhadu infrastrukturu, na které budou software poskytovat.
IaaS dává volnost v tom, s kolika zákazníky se začíná, jak rychle rostou jejich požadavky, kolik jich v rámci určitého časového období přijde. IaaS v podobě CLOUDPOINT se v začátku nakonfiguruje podle potřeby v daném čase a jednoduše se pak rychle navyšují zdroje podle situací, které nastávají – zákazník přichází, rostou jeho potřeby, využívá software více a více – nic z toho není problém, protože celá platforma je postavena tak, aby se v minimálním čase dal ovlivnit počet zdrojů, které jsou k dispozici a které jsou použité.
Poskytování IT outsourcingu
Ze zkušeností s naším zákazníkem také víme, že poskytovatelé outsourcingových služeb, kteří se zákazníkům starají o virtuální infrastrukturu, těží z vlastností IaaS virtuálního datového centra hned v několika oblastech.
IaaS nebo PaaS nebo SaaS?
I vaše firma je v mnoha ohledech unikátní, nelze tedy univerzálně říct, jestli bude benefitovat spíše z IaaS, PaaS nebo SaaS. Ale přinesli jsme vám přehled oblastí, kde víme, že IaaS skutečně může být tím nejlepším řešením, ač se může zdát, že práce s ní je taková „zbytečná práce navíc“. Ale IaaS si plně přizpůsobíte sobě – velká přidaná hodnota. Nejsou lidé? Nevadí, u nás je support zaručen.