Proč by vás obnova IT infrastruktury měla zajímat už TEĎ
Představte si situaci v jedné fiktivní firmě. Ví, že za rok budou muset řešit obnovu IT infrastruktury. Jaké scénáře se mohou objevit?
- IT oddělení na nákup pomalu připravuje šéfa, který se samozřejmě do této položky moc nehrne, protože znamená relativně vysoké náklady.
- IT je obnoveno tak, aby fungovalo úplně stejným způsobem.
- Peníze se samozřejmě najdou ve chvíli, kdy se zásadní část infrastruktury rozbije.
- Dostatek času je věnován přípravám, průzkumům a plánování, ale i tak je obnova aktivitou, která zabere mnoho měsíců po nákupu nových zařízení nebo řešení.
Možná, že jste se i vy poznali v jedné z těchto situací. Možná, že ne. Ať tak, či tak, podíváme se společně na kroky, které vám mohou napomoci k minimalizaci rizik a negativních následků v podobě zbytečně vysokých nákladů, nižší efektivity nebo nevhodně zvolených IT zdrojů.
Analýza stavu
Dobrým základem pro obnovu IT je si vyjasnit, co vlastně za infrastrukturu používáte. Kolik máte serverů? Využíváte je všechny skutečně efektivně? Kde servery provozujete? Existuje lepší možnost provozu? Je možné restrukturalizovat infrastrukturu, aby to přineslo větší užitek?
Je spousta otázek, které je dobré si položit. Jedna skupina se zaměřuje na to, co teď potřebujete a jestli to používáte. Druhá skupina otázek se věnuje výhledu a změnám, které očekáváte. Je nutné najít dobrý balanc mezi těmito dvěma skupinami, protože jinak se díváte na zbytečně vysoké náklady.
(Ne)možnosti trhu
Technologie jsou jedna z hlavních oblastí, které se neustále a hlavně rapidně mění. Někteří lidé by vám přísahali, že nejlepší IT infrastrukturou jsou fyzické servery. Není tomu ale nutně tak. Kromě fyzické infrastruktury se také můžete podívat na virtualizaci vašich serverů a pak dále na cloudové služby, které se pohybují od privátních řešení na vašich zařízeních, přes hybridní řešení, až k veřejnému cloudu a multicloudovým nástrojům.
Jak vidíte, na obnovu IT si můžete vybrat ze široké škály řešení a jejich kombinací. Ale jak zjistit, která je ta správná volba? Díky analýze si nad vaším IT můžete sednout s odborníkem na infrastrukturu, který vám na základě vašich odpovědí pomůže vybrat. Rozhodnutí samozřejmě za vás neudělá, ale dá vám veškeré informace, které k informovanému rozhodnutí budete potřebovat.
Technické zázemí poskytovatele
Pokud se bavíme o tom, že si servery provozujete u sebe, spousta otázek se vám nevyhne. Budou to oblasti týkající se bezpečnosti, provozu, efektivity, správy a údržby a nákladovosti.
Důležitým faktorem jsou informace o tom, kdo je vaším poskytovatelem. To se týká hlavně výběru housingu vašich serverů nebo cloudových služeb. Je vhodné si zjistit, jakým způsobem a kde jsou ukládána vaše data. Jak zabezpečené je datové centrum? V jakém datovém centru se vůbec data nacházejí? Jsou vaše data v cloudu přelévána a rozdělována mezi jednotlivá datová centra podle toho, jak poskytovatel potřebuje rozložit zátěž? To vše by se dalo shrnout do jedné otázky – dává vám poskytovatel možnost v každém okamžiku vědět, kde vaše data skutečně jsou?
To byl ale jen první bod. Dále je nutné si ujasnit, kdo se o vás bude starat v případě, že budete cokoli řešit. Dostanete support 24/7 v češtině? Budou incidenty eskalovány technikům, kteří mluví česky?
Z toho všeho vyplývá, že stojíte před volbou, jestli své IT svěřit do rukou lokálního, nebo globálního poskytovatele. Samozřejmě, že jména jako Google, Microsoft a Amazon v sobě nesou známý brand. Otázkou ale je, jestli se o vaše konkrétní potřeby nedokáže lépe postarat lokální poskytovatel, který bude vaším parťákem a bude naslouchat vašim potřebám.
A ještě jeden aspekt, kterého si všímejte. Můžete narazit na provozovatele a přeprodejce. Některé firmy poskytují vlastní řešení, jiné jsou zástupci nadnárodních poskytovatelů. Dobré je si tedy hned v začátku ujasnit, kdo má jaké zodpovědnosti, abyste pak s velkým údivem nebyli zanecháni napospas.
Financování
Bez ohledu na to, jak starou infrastrukturu budete nahrazovat, je dobré si připomenout, že vývoj v posledních letech nám umožnil zbavit se při nákupu IT infrastruktury některých položek, jakou je například investice do vybavení. Cloud s sebou přinesl skvělé možnosti snížení nákladů a zefektivnění práce. To ale platí pouze v případě správného výběru.
Správný výběr se vám také vyplatí u platebního modelu. Dle fungování vaší firmy se vám vyplatí buď paušální platba, nebo Pay-as-You-Go v případě dynamických změn v IT zdrojích. Nenechte se také zaskočit tím, že někdo vám dá dobrou cenu pouze v případě, že za několik let služby zaplatíte předem a najednou.
Dejte si také pozor na poplatky za nejrůznější „ostatní“ služby a také nepřehledné faktury, které vám znemožní mít IT pod kontrolou.
Obnova IT ještě jednou a správně
Na první pohled tento úkol nevypadá tak časově náročný, jak ve skutečnosti je. Není radno nechávat si výběr nové IT infrastruktury na poslední chvíli, ale věnovat několik týdnů či měsíců přípravě na rozhodnutí, které ovlivní fungovaní vaší společnosti na několik příštích let. Pokud proběhne dobře, díváte se pak reálně na skutečně optimalizované náklady za celé IT, do kterých můžete započítat i efektivnější práci vašich techniků.